PILNE: Dacia z zupełnie nowym modelem! To będzie najtańszy samochód w historii rumuńskiej marki

PILNE: Dacia z zupełnie nowym modelem! To będzie najtańszy samochód w historii rumuńskiej marki

dacia-spring-electric-cena-2

Podaj dalej

Grupa Renault kontynuuje „ofensywę” i rozwój marki Dacia, w której portfolio pojawi się nowy, najtańszy w historii marki samochód. Z zapowiedzi CEO grupy Renault dowiadujemy się, że nowy model powinien być tańszy niż obecnie najtańszy elektryk Dacia Spring i oparty na platformie CMF-AEV. Kiedy możemy spodziewać się go w salonach? 

Zupełnie nowa najtańsza Dacia

dacia-elektryczna-2

Podczas piątkowej konferencji prasowej Grupa Renault zaprezentowała wyniki finansowe za 2021 rok. Po dwóch latach strat marka wróciła do rentowności. O tym więcej przeczytacie tutaj. Francuska firma pokazała również zwiastun nowego badania z silnikiem spalinowym na wodór, który zostanie zaprezentowany w maju. Ale to jeszcze nie wszystko. 

Renault przedstawiło także plany dotyczące samochodów elektrycznych na najbliższe trzy lata. W 2022 roku pojawią się takie samochody jak Mobilize Limo, elektryczne Megane, czy elektryczne Kangoo. Rok później pojawi się spalinowa wersja elektrycznego Kangoo oraz mały pojazd elektryczny. W 2024 roku możemy spodziewać się kolejnych czterech nowych modeli Renault. Wśród nich zapowiedziane już Renault 4 i Renault 5, a także wersja Alpine R5 i furgonetka. 

dacia-nowy-salon-dealer

Fanów tanich samochodów elektrycznych szczególnie zainteresuje samochód elektryczny Dacia. Ten pojawi się na rynku w 2024 roku. Ma zastąpić obecnego Springa jako najtańszy samochód elektryczny w historii i obecnie dostępny na rynku. Podczas prezentacji online Luca de Meo, CEO Renault, zapowiedział nowy samochód jako „następcę Springa”. 

Już nie SUV?

Dacia Spring to SUV o długości 3,73 metra segmentu B. Nowa elektryczna Dacia nie będzie jednak bazować na platformie CMF-BEV, tylko na CMF-A, jak powiedział podczas konferencji de Meo. W związku z tym nowa Dacia wpadnie do segmentu A, czyli małych samochodów. 

dacia-spring z rekordowa sprzedaza

Renault, Alpine i Dacia dołącza więc do Nissana Micra, który będzie budowany na tej samej platformie, co R4 i R5. Japoński mały samochód elektryczny został zapowiedziany pod koniec stycznia i będzie budowany przez Renault we Francji. 

Większość z nowych samochodów zapowiedzianych podczas konferencji będzie oparta o platformę CMF-AEV (tak jak nowa elektryczna Dacia), czy CMF-BEV (następcy R4, R5 i Micra) oraz CMF-EV (elektryczne Mégane, Nissan Ariya). Elektryczny crossover firmy Alpine o nazwie GT X-Over trafi do sprzedaży w 2025 roku i bę∂zie oparty na platformie CMF-EV. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News