PILNE: Czekasz, aż benzyna lub Diesel potanieje? Ekspert rozwiewa wszelkie wątpliwości - będzie tylko ...

PILNE: Czekasz, aż benzyna lub Diesel potanieje? Ekspert rozwiewa wszelkie wątpliwości - będzie tylko ...

diesel benzyna ceny paliwo paliwa ropa naftowa ropy

Podaj dalej

Coraz częściej spotykamy się z trendem, jakoby ludzie czekali aż samochody z silnikami benzynowymi lub typu Diesel zaczną tanieć. Eksperci i producenci samochodów nie mają wątpliwości, a jeden z nich powiedział na głos, czego wielu po cichu się boi. 

Benzyna, czy Diesel – wciąż bardzo drogie

lpg benzyna diesel
fot. freepik

Czekasz, aż samochody z silnikami benzynowymi lub typu Diesel zaczną tanieć? Masz nadzieję, że chociaż używki wrócą do poziomu sprzed pandemii? Nie mamy dla ciebie dobrych informacji. Ceny samochodów wzrosły do absurdalnych poziomów, ale to nie znaczy, że trend ten zacznie się odwracać. 

Branża motoryzacyjna przeszła drastyczne zmiany w ciągu ostatnich dwóch lat. Wszystko rozpoczęło się od koronawirusa, który powodował nie tylko zamykanie fabryk, czy salonów, ale także przerwy w łańcuchach dostaw. W rezultacie producenci borykali się z niedoborem chipów, zwłaszcza w zeszłym roku. To spowodowało wzrost cen nowych i używanych samochodów. Na ten rok wszelkie nadzieje nie tylko klientów, ale i producentów, szybko zaczęły spadać. 

Wszystko wskazuje na to, że sytuacja w tym roku nie ulegnie żadnej poprawie. Benzyna i Diesel wciąż będą bardzo drogie, a dodatkowo wszystko wskazuje na to, że koronawirus wcale nie powiedział jeszcze ostatniego słowa. Choć wiele osób nie jest już zainteresowanych pandemią, bo wojna Rosji z Ukrainą przyciąga niemal całą uwagę. A samo to powoduje wiele wtórnych problemów.

Ekspert KIA rozwiewa wątpliwości 

I właśnie z tego powodu nie możemy na ten moment mowić o powrocie do normalności. – Wtedy to do nas dotarło. Zdecydowanie nie oczekujcie żadnych rabatów, ponieważ nadal sprzedajemy wszystko to, co mamy – mówi Steve Center, dyrektor operacyjny amerykańskiego przedstawicielstwa marki Kia. Jego słowa tylko dowodzą, że sytuacja za oceanem jest taka sama, jak w Europie. Potwierdza to również firma J. D. Moc, według której Amerykanie w 2019 roku płacili za samochód średnio 34 600 dolarów. W marcu tego roku było to już… 43 700 dolarów. 

kia-ceed-2022-ceny-benzyny-diesla

Jedynym pocieszeniem może być to, że ceny przestały drastycznie rosnąć. Nadal są jednak o 26% wyższe w porównaniu z ostatnim rokiem przed pandemią. W dodatku jest to średnia, bo każda marka inaczej potraktowała wyżej opisane problemy. Np. Kia Ceed kosztuje dziś ok. 76 000 zł, podczas gdy w 2019 roku popularny hatchback startował od 69 000 zł. Wzrost w przypadku tej marki to zatem „jedynie” 10%.

Jeśli ceny samochodów benzynowych i typu Diesel mają spadać, musi dojść do osłabienia obecnie panującej presji. A to według ekspertów nie nastąpi w tym roku. Nie tylko z powodu obecnego chaosu, ale także narastającej presji na ekologię. To sprawie, że prawie wszystko jest droższe i nie wydaje się, aby cokolwiek mogło ten trend zredukować, a co dopiero zatrzymać. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News