PILNE: Coroczna opłata na podstawie spalania twojego samochodu. Zapłaci każdy kierowca! [ROCZNE STAWKI]

PILNE: Coroczna opłata na podstawie spalania twojego samochodu. Zapłaci każdy kierowca! [ROCZNE STAWKI]

paliwo diesel benzyna ceny paliw cena ropa naftowa euro dolar

Podaj dalej

Paliwo jest dziś koszmarnie drogie, a dla wielu kierowców na całym świecie będzie jeszcze droższe. Normy emisji spalin, podążanie za ekologią i próby ograniczenia ruchu samochodowego doprowadzają właśnie do takich kuriozalnych decyzji. Opłata na podstawie spalania twojego samochodu brzmi jak żart, ale niestety nikt się nie śmieje. 

Duży apetyt na paliwo? Będzie jeszcze drożej

Władze saudyjskie zatwierdziły propozycję Arabskiego Centrum Efektywności Energetycznej (SEEC) dotyczącą wprowadzenia rocznej opłaty. Zostanie ona dodana do wartości i odnowienia dowodów rejestracyjnych zgodnie z efektywnością zużycia. Twój samochód ma apetyt na paliwo? No to zapłacisz więcej. 

Co więcej, SEEC zaproponowała również określenie maksymalnej żywotności lekkich pojazdów oraz mechanizmu utylizacji tych, które ten wiek przekroczą. 

SEEC zaklasyfikowała pojazdy do dwóch kategorii w ramach pobierania opłaty rocznej: pierwsza to pojazdy lekkie wyprodukowane w 2016 roku i później. Druga to pojazdy lekkie wyprodukowane przed 2015 i pojazdy ciężkie. W pierwszej kategorii istnieje pięć poziomów klasyfikacji zużycia. To, jaki apetyt na paliwo ma twój samochód, zadecyduje o opłacie.

 

Roczne stawki:

6,25 l/100 km lub mniej – zerowa opłata roczna
6,25 – 7,14 l/100 km  – 52 zł
7,14 – 8,33 l/100 km – 90 zł
8,33 – 10 l/100 km – 140 zł
10 l/100 km lub więcej – 200 zł 

W przypadku drugiej klasyfikacji pojazdów lekkich wyprodukowanych w 2015 roku i wcześniej oraz pojazdów ciężkich, roczna opłata zostanie ustalona na podstawie pojemności silnika. Poziomy „cenowe” są takie same, jednak zamiast spalania widełki są następujące. Brak opłaty dla silników o pojemności poniżej 1.9 i opłata dla pojemności 1,91-2,4; 2,41-3,2; 3,21-4,5 oraz więcej niż 4,5. 

Ale dopiero od 2022 roku

Opłata roczna za ponadprogramowo spalane paliwo będzie stosowana w dwóch etapach. Od 2022 roku obejmować będzie nowe lekkie pojazdy wyprodukowane na 2023 rok. Od 2023 roku obejmie wszystkie pojazdy. 

Roczna opłata będzie pobierana za pośrednictwem Generalnego Wydziału Ruchu Drogwego, który będzie naliczał opłatę do wartości wydania i odnowienia dowodu rejestracyjnego pojazdu. Rząd poniesie wszelkie opłaty i kary nakładane na saudyjskich właścicieli pojazdów, jeśli takie wystąpią, związane z nieprzestrzeganiem przedłużenia prawa jazdy pojazdu, które ma więcej niż 15 lat, w przypadku gdy jego saudyjski właściciel zechce wycofać je z rejestru ruchu w ciągu roku od wydania decyzji.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News