PILNE: Chcesz sprzedać swoją benzynę lub Diesel? Musisz to zrobić to przed 1 stycznia 2022 roku!

PILNE: Chcesz sprzedać swoją benzynę lub Diesel? Musisz to zrobić to przed 1 stycznia 2022 roku!

tdi-diesel-znaczenie

Podaj dalej

Eksperci przewidują, że od 1 stycznia 2022 roku zaczniemy obserwować załamanie na rynku aut używanych. Jeśli więc planujesz sprzedać swoją benzynę lub Diesel, lepiej zrób to przed końcem roku. Ceny używanych samochodów spadną, a obserwatorzy branży są przekonani, że obecne wartości nie utrzymają się już długo. 

Używany Diesel będzie dużo tańszy

audi-q7-v12-tdi-diesel

Wartość używanych samochodów z silnikami benzynowymi czy typu Diesel rosły w ciągu ostatnich 18 miesięcy. Jeden z obserwatorów branży twierdzi, że korekta na rynku spowoduje dramatyczny spadek wartości w nowym roku. Nick Zapolski, założyciel ChoosemyCar.com uważa, że zmiany w poziomie podaży pojazdów wraz z niepewnością gospodarczą i rosnącymi kosztami paliwa osłabią obecny popyt. 

Nowe dane z Auto Trader pokazują, że ceny używanych samochodów benzynowych czy typu Diesel wzrosły w zeszłym roku o 25%. To prawie 14 000 zł średnio w ciągu ostatnich pięciu miesięcy. Wszystko dlatego, że producenci wciąż zmagają się z kryzysem półprzewodników. 

Niektóre modele używane sprzedają się za więcej, niż ich zupełnie nowe odpowiedniki. Wszystko dlatego, że tych drugich albo nie ma, albo trzeba na nie czekać rok. Albo są bez wyposażenia, które kierowcy dziś bardzo sobie cenią. 

najbardziej-oszczedny-diesel-jaguar

Spadek sprzedaży już widoczny

Popyt na używaną benzynę lub Diesel wzrósł w połowie tego roku, jednak najnowsze dane wskazują na spadek sprzedaży używanych aut o 6,2% w trzecim kwartale roku. Pan Zapolski przewiduje ogromną liczbę czynników, w tym rosnące rachunki gospodarstw i obaw o zatrudnienie. Spowodują one zamieszanie i niepewność wśród kupujących, a także spowolnią popyt w nadchodzących miesiącach. 

Zapolski: – Moim zdaniem jesteśmy w samym środku samochodowej mini-recesji. Zagrożenie kolejnym lockdownem i potencjalną utratą miesjsc pracy, w połączeniu z ogromnym wzrostem rachunków nie tylko za paliwo, ale także za energię, spowoduje, że wiele osób wstrzyma się z podjęciem decyzji o zakupie samochodu. Ceny aut używanych są sztucznie zawyżone ze względu na brak zapasów z powodu niedoboru chipów półprzewodnikowych. Kiedy produkcja chipów wróci na właściwe tory, zobaczymy powrót nowych samochodów na rynek. 

Dodał również, że wysokie ceny paliwa wpływają na rozważania kupujących. – Wszystko to razem sprawia, że konsumenci są bardzo zdezorientowani i niepewni, co robić. Rezultatem jest mniej zakupów, mniejszy popyt, a tym samym mniejsza wartość używanych pojazdów. Przewidujemy ogromny spadek cen w przyszłym roku. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News