PILNE: To koniec - Audi wycofuje dwa bardzo popularne modele! Samochody były zbyt... tanie

PILNE: To koniec - Audi wycofuje dwa bardzo popularne modele! Samochody były zbyt... tanie

audi-wycofuje-dwa-popularne-modele

Podaj dalej

Dwa popularne modele Audi zostają całkowicie wycofane ze sprzedaży. Niemiecka marka zazwyczaj nie kojarzy nam się ze słowem „tani”, ale w jej ofercie nie brakowało też stosunkowo niedrogich modeli. Teraz wszystko ma się zmienić. 

Audi wycofuje dwa popularne modele

audi-wycofuje-dwa-popularne-modele

W 2009 roku Audi po raz pierwszy pokazało standardową wersję A1. Było to śmiałe posunięcie, ponieważ samochody premium zazwyczaj sprzedają się dużo gorzej w niższych segmentach. Ale to nie pierwszy raz, gdy Audi podjęło taką próbę. Wcześniej wymyślili model A3, które okazało się strzałem w dziesiąte. 

Jednakże, A1 – czyli dopasione Polo – nie wydawało się dobrym pomysłem. Teraz Audi podjęło decyzję, które nie można było odwlekać już dłużej. 

W pierwszym pełnym roku sprzedaży modelu A1 znalazło prawie 100 000 klientów w samej Europie, co jest świetnym wynikiem jak na drogie supermini. Utrzymywało swoją pozycję aż do 2019 roku, a druga generacja trafiła w debiutanckim roku do 78 000 klientów w Europie. Również nieźle, biorąc pod uwagę rosnącą popularność SUV-ów, czy crossoverów. 

audi-wycofuje-dwa-popularne-modele

Ostatnie dwa lata były gorsze, ale wciąż. Około 60 000 sprzedanych samochodów, w środku pandemii i z kryzysem na rynku chipów. To wciąż nienajgorszy wynik. Podobna historia dotyczy modelu Q2, najmniejszego SUV-a w portfolio marki. Ten pojawił się na rynku w 2016 roku i mimo swoich dziwnych wymiarów, trafił do wielu klientów. 

Sprzedaż była świetna, więc o co chodzi?

Obydwa modele łącznie stanowiły 10% całej sprzedaży Audi w zeszłym roku. To wydaje się być całkiem rozsądną liczbą, ale niewystarczającą. Mechanizmy rynkowe w coraz bardziej kontrolowanym środowisku Unii Europejskiej znaczą coraz mniej, więc popyt na niektóre typy samochodów nie są wystarczające dla producentów. 

audi-wycofuje-dwa-popularne-modele

Potwierdził to szef Audi Markus Duesmann w rozmowie z niemieckim Handelsblatt. Przepisy Unii Europejskiej oznaczają albo konieczność inwestowania większych pieniędzy w systemy antyemisyjne, albo przejście na napęd elektryczny. Z tego powodu wypychają z rynku wszystko, co mniejsze i tańsze. Nawet udane (pod względem sprzedażowym) modele jak A1 i Q2 z systemami antyemisyjnymi będą po prostu za drogie. 

Szef Audi wyjaśnił również, że marka musi nadać priorytet innym segmentom. Nad przyszłością A3 również wiszą znaki zapytania. Duesmann powiedział wcześniej, że Audi nie może być tańsze, niż Q2. Może się więc okazać, że w niedalekiej przyszłości najtańszym samochodem spod znaku czterech pierścieni będzie… A4. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News