PILNE: 5000 zł za wyrejestrowanie starej benzyny lub Diesla. Rząd powiększa pulę pieniędzy dla kierowców!

PILNE: 5000 zł za wyrejestrowanie starej benzyny lub Diesla. Rząd powiększa pulę pieniędzy dla kierowców!

5000zl-za-stary-diesel-lub-benzyne

Podaj dalej

Stare samochody z silnikami benzynowymi lub typu Diesel nie należą do najbardziej ekologicznych – o tym wie nawet każdy fan Volkswagena Passata B5. Niemniej jednak, wiele z tych samochodów wciąż jeździ po europejskich drogach. Rządy różnych państw mają nowe pomysły, jak pozbyć się starych silników spalinowych z dróg. 

5000 zł za wyrejestrowanie starej benzyny lub Diesla

diesel-rura-wydechowa-dpf-pallad
fot. freepik

Jednym z najnowszych przykładów jest Belgia. Stolica kraju, Bruksela, ma dość spory problem z czystym powietrzem i stosuje bardzo bezpośrednie rozwiązanie. Kierowcy za wyrejestrowanie swoich samochodów dostaną 900 euro, czyli przy obecnych kursach walut prawie 5000 zł. 

Program jest przebudową istniejącego już programu o nazwie Bruxell’Air. Oferował on zachęty, aby spróbować nakłonić ludzi do zaprzestania jazdy benzyną lub Dieslem po stolicy. Bruksela, która jest stosunkowo małym miastem, ma uderzająco słabą jakość powietrza w porównaniu z otaczającymi ją Paryżem, Amsterdamem, czy nawet Londynem. 

Częściowo spowodowane jest to ogromnymi problemami z ruchem w mieście. Jeśli kiedykolwiek myślałeś, że przejazd przez Belgię będzie szybki, łatwy i przyjemny, potem wjechałeś do Brukselii. Siedzenie nieruchomo w korku jest jednym z najczęstszych obrazków jeżdżąc po stolicy Belgii. Od 2017 roku miasto wie, jak poważny to problem i poszukuje rozwiązania. 

Wydech
Fot. pixabay.com

Przesiadka na autobus albo elektryka

Jak więc powstrzymać ludzi przed prowadzeniem samochodów z silnikami benzynowymi i typu Diesel? Jednym z rozwiązań może być przekazanie im pieniędzy na zakup alternatywnej formy transportu. Zniżki na zakup wciąż drogich elektryków nie działają jednak idealnie. 

Najnowsza opcja jest dużo bardziej bezpośrednia. Jeśli wyrejestrujesz swój samochód, czyniąc go niezdatnym do jazdy, możesz otrzymać 900 euro na zakup alternatywnego sprzętu lub biletów na transport publiczny. 

Bruksela ma nadzieję, że rozwiąże to problemy z ruchem drogowym, usuwając część starych silników benzynowych i typu Diesel na złom. Tym bardziej, że miasto ma bardzo dobry system transportu publicznego oraz metro, ale nie ma infrastruktury drogowej dla obsługiwanego tam ruchu. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News