PILNE: 5 września historyczne zmiany dotyczące paliw! Dla kierowców tankujących benzynę i Diesel zmieni się wszystko

PILNE: 5 września historyczne zmiany dotyczące paliw! Dla kierowców tankujących benzynę i Diesel zmieni się wszystko

paliwo diesel benzyna

Podaj dalej

Zapasy ropy w USA gwałtownie spadają, ponieważ tylko w ostatnim tygodniu kraj eksportował rekordowe 5 milionów baryłek ropy dziennie. Firmy naftowe znalazły duży popyt ze strony krajów europejskich, które chcą zastąpić benzynę i Diesel pochodzące z Rosji. 

Benzyna i Diesel – OPEC podejmie decyzję

benzyna diesel lpg ceny paliw cena obniżka okazja promocja
fot. freepik

Według szacunków amerykańskie rafinerie mimo obaw o recesje i spadające ceny detaliczne będą dostarczać więcej paliwa. Wzrost produkcji w USA może częściowo zrównoważyć niższy eksport benzyny czy paliwa typu Diesel z Chin w tym roku. Pekin traktuje bowiem priorytetowo swój lokalny rynek. 

Jeśli jednak chodzi o dostawy, Haitham Al Ghais, nowy sekretarz generalny OPEC, powiedział agencji Reuters, że za wysokie ceny energii winni są prawodawcy i niewystarczające inwestycje w sektorze ropy i gazu, a nie jego grupa. 

OPEC wraz z sojusznikami, takimi jak Rosja, znana jako OPEC+, ma spotkać się już 5 września. Wszystko po to, aby omówić cele produkcji. OPEC chce, aby Rosja pozostała częścią umowy OPEC+ na produkcję ropy po 2022 roku. 

Skąd weźmiemy paliwo?

paliwo paliwa benzyna diesel brak
fot. freepik.com – Natalya Temnaya

Na znak poprawy podaży, różnica cenowa między krótkimi i długimi kontraktami zmniejszyła się o około 5 dolarów za baryłkę od końca lipca. 

Rekordowy eksport ropy z USA, wznowienie produkcji w Libii oraz stały eksport z Rosji i Iranu złagodziły globalne ograniczenia dostaw. Te mogą się jednak ponownie zawęzić. Europejscy nabywcy zaczną szukać alternatywnych dostaw, które zastąpią rosyjską ropę. Wszystko za sprawą unijnych sankcji, które wejdą w życie już 5 grudnia. 

Oceniamy, że UE będzie musiała zastąpić 1,2 mln baryłek dziennie importowanej  Rosji ropy drogą morską – podała w komunikację firma konsultingowa FGE. Skąd zatem weźmiemy benzynę i paliwo typu Diesel? Na ten moment nie jest to jeszcze jasne, choć spotkanie 5 września na pewno wytyczy kierunek, w którym będziemy się poruszać. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News