PILNE: 30 kwietnia Polacy po raz ostatni zatankują to paliwo! Ogromne zmiany na stacjach benzynowych

PILNE: 30 kwietnia Polacy po raz ostatni zatankują to paliwo! Ogromne zmiany na stacjach benzynowych

lpg-juz-nie-jest-najtansze-paliwo-obniza-technologia

Podaj dalej

30 kwietnia polscy kierowcy muszą przygotować się na ogromne zmiany na stacjach benzynowych. Tego dnia po raz ostatni zatankujemy w naszym kraju to paliwo. Kierowcy często mylnie dzielą rok na dwa terminy zmiany paliwa, tymczasem tak naprawdę jest ich aż cztery. 

To paliwo zatankujemy po raz ostatni w tym roku

diesel benzyna ceny
fot. pixabay

Każdy kierowca wie, że eksploatacja samochodu uzależniona jest od warunków pogodowych. Te w ostatnich latach potrafią płatać figle. Czy to już moment na założenie letnich opon? Czy powinniśmy zostać jeszcze na zimówkach? Te pytania zadaje sobie każdy kierowca. Niewielu jednak zdaje sobie sprawę z tego, że nie tylko opony, a także paliwo, różni się w zależności od warunków atmosferycznych. 

O ile rok w przypadku zmiany opon możemy podzielić na dwa okresy, o tyle jeśli chodzi o paliwo, mamy ich w Polsce aż cztery. Wynika to z normy PN-EN 228:2005, która dotyczy paliw płynnych. 

Podział roku na okresy: 

benzyna paliwo stacja
fot. freepik.pl
  • letni okres – 1 maja – 30 września
  • przejściowy okres – 1 – 31 października
  • zimowy okres – 1 listopada – 28 lutego
  • przejściowy okres – 1 marca – 30 kwietnia

Oznacza to ni mniej, ni więcej, że obecnie znajdujemy się w okresie przejściowym. Normy nie mają jednak charakteru prawnego, a są tylko sugestią dla stacji, aby korzystały z danego paliwa. Oznacza to, że od 1 maja sugerowanym będzie paliwo letnie. 

LPG z największymi korzyściami

stacja-benzynowa-paliwo
fot. freepik

Jest to o tyle ważne, że paliwo zimowe ma wiele dodatków chroniących je przed zamarzaniem, a co za tym idzie, może być droższe od letniego. Od 1 maja powinniśmy więc sprawdzić przed zatankowaniem, jakie paliwo oferuje stacja. 

Największą różnice powinni odczuć kierowcy tankujący LPG. Zimowy autogaz ma zwiększoną zawartość propanu, a co za tym idzie, jego cena jest dużo wyższa. Od 1 maja kierowcy tankujący LPG mogą liczyć na największe spadki cenowe. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News