PILNE: 25 i 26 stycznia stacje benzynowe w całym kraju będą zamknięte! Kierowcy nie zatankują paliwa

PILNE: 25 i 26 stycznia stacje benzynowe w całym kraju będą zamknięte! Kierowcy nie zatankują paliwa

Paliwo w promocji na święta

Podaj dalej

Pod koniec stycznia zarządcy stacji benzynowych w całym kraju zaplanowali generalny protest. Są oni wściekli na najnowszą decyzję o wprowadzeniu tzw. dekretu o przejrzystości. Nakłada on obowiązek podawania średnich cen krajowych i cen sprzedaży za paliwo. Możliwość strajku jest bardzo poważna. 

Paliwo znów na ustach wszystkich

zakaz-benzyna-diesel
fot. freepik

Ceny jakie kierowcy płacą za paliwo w ostatnich dniach nieco się zmniejszyły. Ale związkowcy we Włoszech i tak nie są zadowoleni. Mówią o strajku, kiedy paliwo nie będzie dostępne dla kierowców w całym kraju. Ma on odbyć się w dniach 25 i 26 stycznia i obejmie teren całych Włoch. 

Stowarzyszenia piszą: – Teraz czas na poważne działania nad przywróceniem sieci sprawności i pełnej legalności. W najbliższych dniach organizacje staną do dyspozycji, aby zająć się omawianymi kwestiami. Musimy też zidentyfikować instrumenty, w tym regulacyjne, przydatne w radzeniu sobie zarówno z ewentualnością, jak i przede wszystkim z perspektywą. 

Jeśli związkowcy porozumieją się z rządzącymi, będą mogli zawiesić strajk. Wszystko zależy jednak od treści wydanego dekretu. Organizacje „doceniły wyjaśnienia, które przedstawił rząd. Wg najnowszych informacji menedżerowie stacji nie ponoszą żadnej odpowiedzialności za wzrost cen ani domniemane spekulacje”. 

paliwa stacja tankowanie
fot. pixabay

Ostateczna decyzja już jutro

Na ten moment strajk pozostaje więc w niezmienionej formie. Ostateczna decyzja może zapaść we wtorek 17 stycznia. Wtedy też odbędzie się spotkanie pomiędzy stowarzyszeniami a władzą wykonawcze. Stacje benzynowe czekają na kolejne ruchy polityczne, wezwane do przeglądu dekretu o przejrzystości, walki z nielegalnością i reorganizacji autostradowej sieci paliwowej. 

Wyrok całościowy pozostaje zatem zawieszony przede wszystkim do czasu posiedzenia zwołanego przez Rząd na wtorek 17, na którym konieczne będzie podjęcie zobowiązań i prawdziwie skutecznych działań w celu przywrócenia pełnej legalności, efektywności i standardów jakości obsługi sieci dystrybucji paliw, jaką mogą również przyczynić się do oferowania obywatelom włoskim stabilnych, uczciwych i ograniczonych cen. 

„W rzeczywistości 17-go poprosimy rząd o natychmiastową interwencję w celu pobicia i stłumienia patentowych naruszeń prawa w zakresie kontraktów menedżerskich i układów zbiorowych, a także koncesji na obszary obsługi autostrad, gdzie przez dwadzieścia lat koncesjonariusze, mimo że są dobrem publicznym, zarabiają pieniądze bez kontroli, realni odpowiedzialni za ceny paliwa, kawy i kanapek, które są ewidentnie poza kontrolą”

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News