Paliwo w Polsce już wkrótce powyżej 10 zł/litr! A to nie koniec... Najnowsze prognozy fatalne dla kierowców

Paliwo w Polsce już wkrótce powyżej 10 zł/litr! A to nie koniec... Najnowsze prognozy fatalne dla kierowców

paliwo-pusty-bak

Podaj dalej

Najnowsze prognozy nie są łaskawe dla kierowców – paliwo cały czas będzie drożeć, a już wkrótce może osiągnąć nawet poziom 11 zł/litr. Rząd może ciężko pracować, aby znaleźć rozwiązania, które załagodzą ceny przy dystrybutorach, ale według Goldman Sachs przyszłość nie rysuje się w różowych barwach. Benzyna i Diesel będą horrendalnie drogie. 

Paliwo powyżej 10 zł/litr

benzyna ceny paliw paliwo diesel
fot. freepik

Ekonomiści z grupy bankowości inwestycyjnej przewidują, że pod koniec roku nastąpi około 35-40% wzrost cen. Według Business Insider, firma powiedziała w miniony wtorek, że średnia cena baryłki osiągnie jeszcze w tym roku pułap 140 dolarów za baryłkę. Niestety, ale konsument przy dystrybutorze poczuje to bardziej jak 160 dolarów… To o 35% więcej, niż obecne 119 dolarów za baryłkę. 

To spowoduje, że paliwo po raz kolejny poszybuje do góry, a benzyna czy Diesel grubo przebiją barierę 10 zł/litr. 35-procentowy wzrost będzie oznaczał, że za litr Pb95 zapłacimy nawet więcej niż 11 zł. 

– Duży wzrost cen pozostaje całkiem możliwy tego lata, kiedy popyt sezonowo osiąga szczyt – powiedział Jeff Currie, główny strateg ds. surowców z Golmdan Sachs. Co ciekawe, jednym z głównych problemów związanych z wysokim cenami nie jest ani wojna, ani niska produkcja. Paliwo jest tak drogie z zupełnie innego powodu. 

paliwo plus pieniądze świadczenie
fot. freepik.com –
lucigerma

Benzyna i Diesel będą horrendalnie drogie

Duża część kryzysu na stacjach wynika z braku zdolności rafinacji lub możliwości przekształcenia ropy naftowej w benzynę i olej napędowy. W rzeczywistości, analiza wyraźnie mówi, że obecnie występuje „bezprecedensowy niedobór rafinacji”. To, co wydaje się zupełnie nowym kryzysem paliwowym, wymusza działania całego systemu. 

Nie zapominajmy, że obecne ceny paliw w Polsce są jeszcze nieco zaniżone przez niższy VAT. Na ten moment rząd nie wyklucza możliwości przedłużenia tarczy antyinflacyjnej, jednak żadne decyzje nie zostały jeszcze podjęte. Kierowcy muszą się zatem liczyć z tym, że paliwo nie dość, że wciąż będzie drogie, to jeszcze będzie nadal drożało. 

Wakacje również nie nastrajają optymizmem, gdyż jest to okres wzmożonego popytu. Ten zawsze przekładał się na wyższe ceny paliw – nawet przed kryzysem. W wakacje benzyna i Diesel z całą pewnością nie stanieją, a zgodnie z prognozami Goldman Sachs, będzie tylko gorzej. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News