Od 10 marca zupełnie nowe paliwo na stacjach ORLEN. Nie wszyscy kierowcy mogą je zatankować

Od 10 marca zupełnie nowe paliwo na stacjach ORLEN. Nie wszyscy kierowcy mogą je zatankować

Od 10 marca zupełnie nowe paliwo na stacjach ORLEN. Nie wszyscy kierowcy mogą je zatankować

Podaj dalej

Od tego roku na stacjach ORLEN pojawi się zupełnie nowe, ekologiczne paliwo. To kolejny krok na drodze do rozwoju niskoemisyjnego oraz bezemisyjnego transportu indywidualnego zgodnie ze strategią ORLEN2030. Pierwsza stacja oferująca to paliwo rozpoczyna dziś swoją dzialalność w Czechach. Natomiast kolejne będą pojawiać się sukcesywnie w Polsce jeszcze w tym roku. 

Nowe paliwo na stacjach ORLEN

Nowa promocja na Orlenie
fot. freepik.com – naypong

Wszyscy klienci Grupy ORLEN w Czechach mogą zatankować nowe ekologiczne paliwo. Na obiekcie w Pradze uruchomiono bowiem pierwszą stację tankowania wodorem dla samochodów osobowych, ciężarowych i autobusów. Kierowcy w Polsce będą mogli zatankować wodór do aut jeszcze w tym roku na stacjach w Poznaniu i Katowicach.

Kolejne stacje oferujące to paliwo pojawią się do połowy 2025 roku w takich miastach jak: Bielsko-Biała, Gorzów Wlkp., Wałbrzych, Kraków, Piła i Warszawa. Rozszerzenie dotychczasowej oferty paliw tradycyjnych i alternatywnych o wodór to ważny krok. 

Daniel Obajtek, Prezes PKN ORLEN: – Zgodnie z zapowiedziami zwiększamy dostępność i ofertę paliw dla naszych klientów. Pierwsza stacja wodorowa Grupy ORLEN w Czechach już działa. Dołącza ona do stacji uruchomionej w ubiegłym roku w Krakowie. Budowa infrastruktury wodorowej w Europie Centralnej umożliwi nam osiągnięcie pozycji lidera wdrażania gospodarki wodorowej opartej na zeroemisyjnym transporcie. Naszym celem jest budowa do końca tej dekady ponad 100 stacji tankowania w Polsce, Czechach i na Słowacji. Będą integralną częścią wodorowych korytarzy transportowych w Europie oraz przyczynią się do osiągnięcia neutralności klimatycznej regionu.

Stacja ORLEN
fot. PKN ORLEN

Zarówno dla samochodów osobowych jak i ciężarowych

Stacja paliw ORLEN Benzina w praskiej dzielnicy Barrandov jest w pełni bezobsługowa, ogólnodostępna 24 godziny na dobę. Jest przystosowana do tankowania paliwem wodorowym samochodów osobowych, ciężarowych i autobusów. Kierowcy mogą korzystać z dwóch dyspenserów (ze specjalnie wyprofilowanymi noskami): o ciśnieniu 700 barów dla aut osobowych oraz o ciśnieniu 350 barów do napełniania samochodów ciężarowych i autobusów.

Rozwój infrastruktury związanej z paliwami wodorowymi jest elementem Strategii Wodorowej Grupy ORLEN i jednocześnie ważnym elementem strategii ORLEN2030. To odpowiedź koncernu na wyzwania związane z transformacją energetyczną i szukaniem zielonych, ekologicznych rozwiązań. Wodór jako alternatywa dla paliw tradycyjnych jest obecnie kluczowym elementem procesu dekarbonizacji. Zgodnie ze strategią aż 50% produkowanego w Grupie ORLEN wodoru będzie nisko lub zeroemisyjne, z ambicją na ok. 80% w perspektywie 2030+. 

Nawodne stacje Orlen
fot. PKN Orlen

Duży zasięg i krótszy czas tankowania

Obecnie w Europie funkcjonują 163 stacje tankowania wodorem, a w realizacji znajduje się 46 kolejnych punktów (wg. źródła  H2.live). Organizacja ACEA – Europejskie Stowarzyszenie Producentów Pojazdów – rekomenduje, by już w 2025 roku w Europie funkcjonowało co najmniej 300 takich stacji, a w 2030 – nie mniej niż 1000.

Podstawową przewagą pojazdów zasilanych wodorem nad wykorzystywanymi obecnie pojazdami elektrycznymi na baterie, jest ich duży zasięg (do 700 km) oraz znacznie krótszy czas tankowania (porównywalny z samochodami na benzynę i olej napędowy). Zapotrzebowanie jednego autobusu na paliwo wodorowe wynosi 30 kg/dzień, co pozwala na przejechanie ok. 300 km. Pojemność zbiorników samochodów osobowych wynosi z kolei ok. 5 kg wodoru, co umożliwia pokonanie blisko 600 km.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News