Olej w skrzyni biegów. Jakie są objawy i kiedy trzeba go wymieniać? O tym musisz pamiętać!

Olej w skrzyni biegów. Jakie są objawy i kiedy trzeba go wymieniać? O tym musisz pamiętać!

na ręcznym czy na biegu

Podaj dalej

Olej w skrzyni biegów występuje zarówno w manualnych, jak i automatycznych przekładniach. Jest odpowiedzialny za smarowanie i chłodzenie wewnętrznych części urządzenia. W automacie układ wykorzystuje również płyn do uruchamiania i do pompowania ciśnienia hydraulicznego. O czym trzeba pamiętać i jak często należy go wymieniać?

To właśnie olej do skrzyni biegów odpowiedzialny jest za to, że przekładnia działa płynnie i na czas. Zazwyczaj jest koloru czerwonego, lub różowawego, ale w rzadkich przypadkach może trafić się również inny. 

W dobrym stanie olej jest lekko prześwitujący. Jeśli jednak jest stary lub zabrudzony, może wyglądać na ciemnoczerwony, brązowy lub mleczny. Olej jest lepki i śliski jak olej silnikowy. Jest stosunkowo bezwonny, natomiast zużyty może śmierdzieć spalenizną. 

Jak długo wytrzyma olej w skrzyni biegów?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, najlepiej przyjrzeć się szczegółom dotyczącym konkretnego samochodu w instrukcji obsługi. Niektórzy producenci twierdzą, że może być użytkowany przez cały okres życia samochodu, a inni sugerują wymianę po ok. 150 000 km. Są jednak ludzie, którzy wymieniają olej w skrzyni biegów nawet co 70-80 tys. km. To jednak można uznać za marnotrastwo, skoro samochód jest sprawny. Ale przypominamy – najważniejsze są wskazania w instrukcji obsługi. 

Skrzynia biegów to niezwykle skomplikowany mechanizm. Przepłukiwanie i wymiana oleju wymaga więc specjalnej maszyny. Dlatego też nie polecamy wymiany na własną rękę. Zdecydowanie lepiej będzie odwiedzić sprawdzonego specjalistę. 

KIEROWCO! TO NAJLEPSZY MOMENT NA ZAKUP OPON! SPRAWDŹ PROMOCJE NA ŚWIĘTA!

Przyczyny niskiego poziomu oleju w skrzyni biegów

Zasadniczo istnieje jeden główny powód niskiego poziomu oleju przekładniowego, a jest nim… po prostu wyciek. Płyn przedostaje się z systemu do naszego wielkiego świata. A to kilka miejsc, w których może wystąpić wyciek: 

7-biegowa manualna skrzynia

  • awaria uszczelki miski skrzyni biegów
  • pęknięcie przewodów
  • awaria uszczelniania
  • pęknięcie lub przebicie miski 

Objawy 

  • kałuże pod samochodem
  • trudności przy zmianie biegów
  • drżenie
  • skrzynia się nie włącza
  • buczenie lub stukanie
  • zapach spalenizny

KIEROWCO! TO NAJLEPSZY MOMENT NA ZAKUP OPON! SPRAWDŹ PROMOCJE NA ŚWIĘTA!

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News