Polacy nie wiedzą, że muszą czytać znaki od dołu do góry. Przy znaku B-33 ta zasada zmienia wszystko!

Polacy nie wiedzą, że muszą czytać znaki od dołu do góry. Przy znaku B-33 ta zasada zmienia wszystko!

ograniczenie-predkosci-znaki-2

Podaj dalej

Zdecydowana większość kierowców żyje w przeświadczeniu, że ograniczenie prędkości obejmuje obszar drogi od znaku do najbliższego skrzyżowania, lub znaku odwołującego te ograniczenie. Jak wskazuje na portalu TikTok @grzegorzinstruktor, sytuacja jest dużo bardziej złożona. 

Ograniczenie prędkości w mieście – tak, ale nie wszędzie

ograniczenie-predkosci-znaki-2
fot. freepik

W miastach i na terenie zabudowanym obowiązuje ograniczenie prędkości do 50 km/h. A przynajmniej w teorii – tak wszyscy byliśmy uczeni na kursie nauki jazdy. To wiedzą tak naprawdę wszyscy kierowcy. Sytuacja jest jednak dużo bardziej złożona, a wszystko zależy od tego, jak umiejscowione są pionowe znaki. 

Sytuacji przyjrzał się użytkownik TikToka o pseudonimie @grzegorzinstruktor. „Znak ograniczenia prędkości i znak miejscowość na jednym słupku. Na górze znak B-33 czyli prędkość, a właściwie znak zakazujący przekraczania prędkości. Poniżej znak miejscowość. Na jakim odcinku będzie to ograniczenie prędkości?” pyta w swoim filmie.

Większość z nas jest przekonana, że ograniczenie prędkości, czy to do 50 km/h, czy 70 km/h, będzie obowiązywało w tej sytuacji na terenie całej miejscowości. „Pojawiły się odpowiedzi, a co to za różnica, kiedy znak jest na górze, a kiedy na dole. Pierwsze słyszę, że znaki trzeba czytać od dołu do góry. Albo, że ograniczenie prędkości jest przez całą miejscowość. No i to są odpowiedzi, które nie są właściwe. 

ograniczenie-predkosci-znaki-2
fot. freepik

Znaki czytamy od dołu do góry!

Co to dokładnie znaczy, że znaki trzeba czytać od dołu do góry? I dlaczego to ma tak kolosalne znaczenie? Z wyjaśnieniami spieszy @grzegorzinstruktor.

Jeśli na jednym słupku mamy znak B-34 i znak ograniczenia prędkości, to wówczas mamy prędkość ustaloną na terenie całej miejscowości. Ale jest jeden haczyk. Polega na tym, że przez całą miejscowość ograniczenie prędkości będzie tylko wtedy, kiedy znak ograniczenia będzie pod znakiem miejscowość. Jeśli jest nad znakiem miejscowość, wówczas znak B33, czyli ograniczenie prędkości, będzie obowiązywał na zasadach ogólny dla tego znaku. Czyli np. do najbliższego skrzyżowania.

Musimy przyznać, że filmik instruktażowy od pana Grzegorza otwiera oczy. Większość kierowców (w tym my – bijemy się w pierś!), nie ma pojęcia o tym, że znaki należy czytać od dołu do góry. I jak widać, powinniśmy przykładać do tego większą wagę.

 

@grzegorzinstruktor #stitch z użytkownikiem @grzegorzinstruktor Dokąd to ograniczenie ❓#kodeksdrogowy #prawko #egzaminnaprawojazdy #szkolajazdy #naukajazdy #testynaprawojazdy ♬ dźwięk oryginalny – grzegorzinstruktor

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News