Nowy mandat w wysokości 1000 zł. Chodzi o ograniczenie prędkości pieszego

Nowy mandat w wysokości 1000 zł. Chodzi o ograniczenie prędkości pieszego

akcja policji pieszy piesi przejście dla pieszych dron skrzyżowanie policja

Podaj dalej

Ograniczenie prędkości nie zawsze jest tak oczywiste, jak mogłoby się nam wydawać. Wielu kierowców nie zna terminu prędkości pieszej. Ile to dokładnie? To ograniczenie prędkości obowiązuje w wielu miejscach, a kierowcom za przekroczenie tej prędkości grozi mandat w wysokości nawet 1000 zł. 

Wysoki mandat za przekroczenie prędkości pieszego

przekroczenie prędkości teren zabudowany policja prawo jazdy
fot. pixabay

Ustawa o ruchu drogowym stanowi, że w strefach spokojnego ruchu należy jechać z prędkością pieszego. Poruszając się po niemieckich drogach możemy za to otrzymać mandat w wysokości nawet 1000 zł, więc warto zapoznać się z dokładnymi przepisami. 

Co ciekawe, na próżno szukać w przepisach ruchu drogowego precyzyjnej definicji tego pojęcia, czy choćby określenia prędkości w km/h. Nic dziwnego, że w sądzie zawsze dochodzi do nieporozumień i sporów. Więc jak szybko można jechać? Ile wynosi prędkość pieszego?

Jeśli chodzi o definicję i prawdziwą wartość prędkości chodu, sądy dochodzą do różnych wniosków. Jeśli potraktujesz ten termin bardzo dosłownie, tak jak ostatnio stało się to w Wyższym Sądzie Okręgowym w Brandenburgii, powinieneś kierować się tempem marszu pieszych. Czyli od 5 od 7 km/h. 

Interpertacje są różne

samochód wzrok system systemy unia europejska pomysł
Freepik

Z kolei sąd w Hamm w wyroku z 2019 roku przyjął ograniczenie prędkości do 10 km/h. Ogólnie można więc stwierdzić, że sądy zazwyczaj przyjmują wartości pomiędzy 5 a 15 km/h dla prędkości pieszego. Takie ograniczenie prędkości obowiązuje w Niemczech w następujących sytuacjach:

  • na ulicach i obszarach uspokojonego ruchu
  • gdy mijasz autobus, który stoi na przystanku

Mandat wystawiany jest na podstawie przekroczenia prędkości. Na przykład każdy, kto jechał zbyt szybko samochodem w terenie zabudowanym, musi spodziewać się następujących kar w zależności od tego, o ile przekroczył dozwoloną prędkość:

pieszy piesi mandat mandaty zakazy zakaz kara grzywna policja
fot. freepik

– do 10 km/h za szybko, należny jest mandat w wysokości 58,50 €
– przy prędkości 11-15 km/h za szybko naliczana jest grzywna w wysokości 78,50 €
– przy prędkości 16-20 km/h za szybko naliczana jest grzywna w wysokości 98,50 €
– przy 21-25 km/h za szybko mandat w wysokości 143,50 € i jeden punkt należny
– jeśli jedziesz za szybko o 26-30 km/h, należny będzie mandat w wysokości 208,50 euro, jeden punkt i ewentualnie miesięczny zakaz prowadzenia pojazdów

Na pierwszy rzut oka takie przekroczenia wydają się nierealne. Ale jeśli wyprzedzisz stojący autobus np. z prędkością 40 km/h, przekroczysz ograniczenie o co najmniej 25 km/h.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News