PILNE: Nowe przepisy od 2021! Za starsze opony będzie groziła duża kara. Jaki wiek opony dopuszczalny?

PILNE: Nowe przepisy od 2021! Za starsze opony będzie groziła duża kara. Jaki wiek opony dopuszczalny?

Podaj dalej

O tę zmianę w przepisach walczyli ponad 9 lat. Nowe przepisy weszły w życie i zakazują one używania starych opon w samochodach ciężarowych, autobusach, autokarach i mikrobusach. Po niemal dekadzie walki i prowadzenia kampanii, matka nastoletniego syna, który zginął w wypadku autokaru, dopięła swego. Przykład Wielkiej Brytanii powinien wyznaczać drogę dla wszystkich innych państw Starego Kontynentu. 

Przepisy, przepisami, ale…

zmiana-opon-przepisy-mandat

We wrześniu 2012 roku autokar wracający z festiwalu muzycznego rozbił się po wybuchu 19-letniej opony. Spowodowało to śmierć trzech osób, w tym Michaela Molloya. Jego matka Frances postanowiła założyć grupę „Tyred”, aby wywrzeć nacisk na rząd. Kobieta chciała, aby przepisy zostały zmienione, a świadomość kierowców związana z używaniem starych opon – zwiększona. 

KIEROWCO! ODBIERZ BON NA 120 PLN DO WYDANIA NA STACJACH BENZYNOWYCH

Używanie opon starszych niż 10 lat na przednich osiach samochodów ciężarowych, autobusów, autokarów, czy minibusów, będzie teraz zabronione. Nowe przepisy oznaczają, że samochody te nie przejdą po prostu przeglądu. W razie kontroli drogowe, kierowca otrzyma mandat i straci dowód rejestracyjny.

Jeśli w ręce diagnostów wpadną opony starsze niż 10 lat, będą one natychmiast uznawane za niebezpieczne i wycofywane z ruchu. Kod daty producenta musi być czytelny na każdej oponie zamontowanej w wyżej wymienionych pojazdach. 

przepisy-mandat-opony-zimowe

Nowe przepisy zostały ogłoszone przez rząd jeszcze w lipcu 2020 roku, a od lutego weszły w życie. 

Zwycięstwo, ale tylko częściowe

Matka zmarłego dziecka, a zarazem cała organizacja „Tyred” z zadowoleniem przyjęli nowe przepisy. Choć kobieta przyznała, że nie wprowadzanie całkowitego zakazu dla starych opon (wszak mowa tylko o przedniej osi) pozostawia pewną lukę dla nieuczciwych operatorów. 

Kobieta napisała na Twitterze: – Dziękuję za wszystkie dzisiejsze słowa wsparcia. Jestem jednak rozczarowana, że nie jest to całkowity zakaz. Mimo to, możemy czuć, że nasza kampania dziś zwyciężyła. Nie ma wątpliwości, że wiele żyć zostanie uratowanych. To zasługa wszystkich, którzy nas wspierali. 

KIEROWCO! ODBIERZ BON NA 120 PLN DO WYDANIA NA STACJACH BENZYNOWYCH

Niezależnie od przepisów, kierowcy wszystkich pojazdów, także osobowych, powinni wymienić swoje opony jeśli są starsze niż 10 lat. Może warto skusić się na posezonowe promocje? Dawno nie było lepszego momentu na zakup nowych opon.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News