OFICJALNIE: Aktualna lista krajów, które zakazują benzyny i Diesla. Co z Polską? "Czas się żegnać!"

OFICJALNIE: Aktualna lista krajów, które zakazują benzyny i Diesla. Co z Polską? "Czas się żegnać!"

paliwo-benzyna-diesel-lpg-ceny-podatek

Podaj dalej

Choć od listopadowego szczytu COP26 w Glasgow minęło już trochę czasu, lista krajów, które zakażą sprzedaży silników benzynowych i typu Diesel cały czas rośnie. Obecnie znajduje się na niej 55 krajów, a jako ostatnie dołączyły do niej Włochy. A co z Polską? 

Benzyna i Diesel – czas się żegnać

Lista krajów, które zobowiązały się do sprzedaży wyłącznie samochodów bezemisyjnych w latach 2030-2040 jest długa. Mimo pewnych wahań, jako ostatnie dołączyły Włochy. Miłośnicy pizzy i piłki nożnej zapowiadali, że nie dołączą do tej listy, a benzyna i Diesel będą sprzedawane u nich tak długo, jak „będzie to konieczne”. 

Ostatecznie jednak również Włosi są częścią grupy, które planują już pożegnanie z benzyną i olejem napędowym. Oto 55 krajów, które podpisały pakt o zaprzestaniu rejestracji samochodów spalinowych osobowych i dostawczych w 2035 roku na rozwiniętych rynkach i w 2040 roku w pozostałych częściach świata. 

Kraje rozwinięte (do 2035 r.)

Austria
Azerbejdżan
Belgia
Kambodża
Kanana
Wyspy Zielonego Przylądka
Chile
Cypr
Chorwacja
Dania
Salwador
Finlandia
Irlandia
Islandia
Izrael
Liechtenstein
Litwa
Luksemburg
Malta
Norwegia
Nowa Zelandia
Holandia
Polska
Słowenia
Szwecja
Watykan
Wielka Brytania
Urugwaj

Reszta świata (do 2040 r.)

Armenia
Republika Dominikany
Ghana
Indie
Kenia
Maroko
Meksyk
Paragwaj
Rwanda
Turcja
Ukraina

Przed terminem 

Niektóre kraje idą o krok do przodu i zakażą sprzedaży silników benzynowych i typu Diesel nawet przed tym terminem. Jednym z nich jest Wielka Brytania, gdzie silniki spalinowe porzucą salony już w 2030 roku. Pięć lat później wycofane zostaną także hybrydy typy plug-in. Islandia, Izreal, Holandia i Szwecja również zakończą sprzedaż w roku 2030. 

W 2031 ten krok podejmie Słowenia, a cztery lata później Chile. Dania wycofa silniki spalinowe w 2030 i hybrydy plug-in w 2035. Norwegia – lider elektryfikacji w Europie – już na 2025 rok ustanowiła cel sprzedaży w 100% aut elektrycznych. Belgia pożegna się z Dieslem w 2030, a z benzyną w 2035 roku. Finlandia wycofa całkowicie silniki spalinowe w 2029 roku. 

Co z USA? 

Joe Biden myśli o 2035 roku, jednak niektóre stany takie jak Kalifornia czy Nowy Jork chcą to zrobić jeszcze szybciej. Z drugiej strony wcześniejsze zapowiedzi z Waszyngtonu mówiły o tym, aby wprowadzić zakaz w tej samej chwili w całym kraju. Kanada będzie sprzedawać pojazdy o zerowej emisji od 2035 roku. 

Fit for 55

Europa nie stoi i nie patrzy – Komisja Europejska zaproponowała zakaz stosowania benzyny i silników typu Diesel w 2035 roku w ramach pakietu reform klimatycznych Fit For 55. To z pewnością będzie problem dla Hiszpanii, która zobowiązała się dokonać zmian w 2040 roku. 

Nic nie zmieni to jednak dla Francji i Niemiec, które nie zajęły jeszcze oficjalnego stanowiska. Z pewnymi zastrzeżeniami, wydaje się jednak, że najbardziej prawdopodobnym terminem będzie 2035 rok. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News