OFICJALNIE: Nowa data zakazu Diesla i benzyny! "Wdrażamy najbardziej agresywny plan redukcji"

OFICJALNIE: Nowa data zakazu Diesla i benzyny! "Wdrażamy najbardziej agresywny plan redukcji"

vat akcyza diesel benzyna

Podaj dalej

Widmo zakazu silników benzynowych i typu Diesel wisi nad każdym z nas. Kolejne kraje i rządy planują zakaz sprzedaży samochodów osobowych i lekkich ciężarówek z silnikami spalinowymi. Teraz oficjalną datę podała gubernator Nowego Jorku, Kathy Hochul. Kierowcy nie będą zadowoleni. 

Diesel i benzyna – nowa data zakazu

Gubernator Nowego Jorku w zeszłą środę podpisała ustawę, która wyznacza konkretną datę zakazu sprzedaży silników benzynowych i typu Diesel. Od 2035 roku wszystkie nowe samochody osobowe i lekkie ciężarówki mają mieć zerową emisję. Z kolei od 2045 roku zakaz będzie dotyczył także samochodów ciężarowych. 

– Nowy Jork wdraża najbardziej agresywny w kraju plan redukcji emisji gazów cieplarnianych wpływających na nasz klimat. Aby osiągnąć nasze ambitne cele, musimy zmniejszyć emisje z sektora transportu, który jest obecnie największym źródłem zanieczyszczenia klimatu w tym tanie – powiedziała Hochul w swoim oświadczeniu. 

By osiągnąć cele klimatyczne do 2030 roku, prawie 1/4 z 2 milionów właścicieli pojazdów będzie musiała przejść na pojazdy elektryczne, szacuje agencja Reuters. Aby zrealizować ten cel, miasto zobowiązało się do zainstalowania do końca dekady 10 000 punktów ładowania.

Nowy Jork idzie własną drogą

Basil Seggos, komisarz Departamentu Ochrony Środowiska: – Po przyjęciu nowe rozporządzenie będzie wymagało, aby coraz większy odsetek wszystkich nowych ciężarówek sprzedawanych w Nowym Jorku były pojazdami o zerowej emisji. Zaczynamy od roku modelowego 2025, ugruntowując tym samym nasz stan jako krajowego lidera działań na rzeczy przeciwdziałania zmianom klimatu. Z kolei stymulujące możliwości gospodarcze i pomagające zmniejszyć zanieczyszczenie powietrza. 

Nowy Jork dołącza do Kalifornii wyznaczając cel, który jest bardziej rygorystyczny, niż cel rządu federalnego. Ten mówi aby do 2030 roku 50% wszystkich samochodów na drogach była elektryczna. Prezydent Biden wielokrotnie odmawiał wycofania wszystkich pojazdów napędzanych benzyną i paliwem typu Diesel przed 2035 r. I to mimo próśb Demokratów w Kongresie. Dlatego Nowy Jork postanowił iść własną drogą. 

To nowe prawo i rozporządzenie stanowi kamień milowy w naszych wysiłkach. Jeszcze bardziej przyczyni się do przejścia na czyste pojazdy elektryczne. Tym samym pomoże to zmniejszyć emisje w społecznościach, które od dziesięcioleci są przeciążone z powodu samochodów osobowych i ciężarowych – dodała gubernator stanu Nowy Jork. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News