Od sierpnia nowy dodatek dla kierowców! Nawet 9 tys. złotych dla tankujących Diesel, benzynę, czy LPG

Od sierpnia nowy dodatek dla kierowców! Nawet 9 tys. złotych dla tankujących Diesel, benzynę, czy LPG

doplaty juz nie na węgiel

Podaj dalej

Większość kierowców myśli, że dodatek finansowy przysługuje tylko zainteresowanym samochodami elektrycznymi. Ale tzw. zachęty samochodowe mogą odbierać także ci, którzy tankują benzynę, Diesel czy LPG. Jeśli się nad tym zastanowić, takie rozwiązanie naprawdę ma sens! 

Nowy dodatek finansowy ma spory sens

mandat przepisy policja zatrzymanie postój
fot. freepik.com – mrshing08

Czy samochody elektryczne faktycznie są przyszłością? Tego nie wiemy, ale z całą pewnością możemy stwierdzić, że ich ekologia nie jest biało-czarna. Dlatego tankujący benzynę, Diesel, czy LPG również będą mogli pobrać wysoki dodatek finansowy. 

Takie zdrowo rozsądkowe podejście zaprezentowały właśnie władze Lombardii, które wprowadzają dodatek także dla samochodów z tradycyjnymi jednostkami napędowymi. Łącznie do budżetu programu trafi 12 milionów euro. A otrzyma je każdy, kto będzie chciał kupić samochód: benzynowy, hybrydowy, czy elektryczny. Wszak nowe auto jest dużo bardziej ekologiczne od starego, więc dlaczego ograniczać się tylko do tych napędzanych bateriami?

Gubernator Lombardii: – Dodatek na zakup ekologicznych pojazdów to jedna z interwencji, którą prowadzimy na rzecz poprawy jakości powietrza w naszym regionie. W ten sposób wychodzimy naprzeciw potrzebom wielu mieszkańców umożliwiając im wymianę starych i bardzo starych samochodów. 

benzyna diesel paliwo ceny paliw
fot. freepik.com – syda_productions

Jak wspomnieliśmy wyżej, do budżetu programu trafi łącznie 12 milionów euro. Za te pieniądze będzie można kupić samochód na benzynę, diesel, metan, LPG, hybrydę czy elektryka. Podobnie jak w przypadku rządowych zachęt dla samochodów, nastąpi podział na przedziały według emisji, które mają być zarejestrowane po 1 stycznia 2022 r.

Tak wygląda obecna tabela zachęt: 

Wysokość dodatku Silnik Emisje CO2 Emisje NOx
4000 euro Elektryczny, hybrydowy 0 0
1000 euro (bez złomowania) Elektryczny, hybrydowy 0 0
2500 euro Benzyna Euro 6D
Metan
LPG
Hybryda
≤60 g/km ≤85.8 mg/km
2000 euro Benzyna Euro 6D
Metan
LPG
Hybryda
Diesel Euro 6D
≤60 g/km ≤126 mg/km
2000 euro Benzyna Euro 6D
Metan
LPG
Hybryda
>60≤120 g/km ≤85.8 mg/km
1500 euro Benzyna Euro 6D-Temp
Metan
LPG
Hybryda
Diesel Euro 6D
>60≤120 g/km ≤ 126 mg/km

Aby otrzymać nowy dodatek, kierowcy w Lombardii muszą spełnić kilka warunków. Przede wszystkim muszą oddać swój stary pojazd (Euro 2 dla benzyny lub Euro 5 dla Diesla) na złom. Z tego warunku wyłączone są jednak samochody elektryczne. Podstawowa cena zakupu samochodu dla modeli o emisji CO2 od 61 do 120 g/km nie może przekroczyć 35 000 euro. Natomiast dla modeli o emisji CO2 od 0 do 60 g/km cena ta wzrasta o 10 000 euro. 

Dodatek zostanie opublikowany w sierpniu 2023 roku. Aby kierowcy mogli z niego skorzystać, będą musieli złożyć odpowiedni wniosek na stronie internetowej. Przydział dotacji będzie uwzględniał kolejność chronologiczną składania wniosku.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News