Od dziś ZUS przyjmuje wnioski na nowe świadczenie "500+"! Trzeba się pospieszyć z jego złożeniem

Od dziś ZUS przyjmuje wnioski na nowe świadczenie "500+"! Trzeba się pospieszyć z jego złożeniem

zus-nowe-swiadczenie-3010zl

Podaj dalej

Od 1 lutego ZUS przyjmuje wnioski na świadczenie 500+. Wypełnić muszą go wszyscy Polacy, chcący nadal otrzymywać te pieniądze co miesiąc. Wnioski na nowy okres można składać drogą elektroniczną – przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, portal Emp@tia, lub bankowość elektroniczną. Świadczenie wypłacane jest w formie bezgotówkowej na wskazane we wniosku konto. 

ZUS przyjmuje już wnioski na 500+

nowe dopłaty pieniądze
fot. freepik

Od 1 lutego ZUS przyjmuje wnioski z programu „Rodzina 500 plus” na nowy okres świadczeniowy, który trwa od 1 czerwca 2023 r. do 31 maja 2024 r. Wnioski o świadczenie wychowawcze na nowy okres przyjmuje i rozpatruje Zakład Ubezpieczeń Społecznych.

Aby uzyskać prawo do świadczenia wychowawczego na nowy okres rozpoczynający się 1 czerwca 2023 r., wnioski będzie można składać do ZUS już od 1 lutego 2023 r. wyłącznie przez Internet za pośrednictwem jednego z trzech kanałów wnioskowania:

  • portalu PUE ZUS
  • portalu Ministerstwa Rodziny Emp@tia
  • bankowości elektronicznej

Ważne terminy, których musisz przestrzegać

Jeśli osoba złoży wniosek o świadczenie wychowawcze na nowy okres w terminie do 30 kwietnia 2023 r., ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego oraz wypłata przyznanego świadczenia za miesiąc czerwiec nastąpi najpóźniej do 30 czerwca 2023 r. W przypadku wniosków złożonych w kolejnych miesiącach, ustalenie prawa oraz wypłata przyznanego świadczenia nastąpi w maksymalnym  terminie do 3 miesięcy.

zus-nowe-swiadczenie-3010zl
fot. freepik

Jeśli osoba złoży prawidłowo wypełniony wniosek z wymaganymi dokumentami na nowy okres:

  • od 1 lutego do 30 kwietnia 2023 r. – ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie do 30 czerwca 2023 r.,
  • od 1 do 31 maja 2023 r. ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem za czerwiec – do 31 lipca 2023 r.,
  • od 1 do 30 czerwca 2023 r.  ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem za czerwiec – do 31 sierpnia 2023 r.,
  • od 1 do 31 lipca 2023 r. ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie z wyrównaniem jedynie od lipca – do 30 września 2023 r.,
  • od 1 do 31 sierpnia 2023 r. ZUS rozpatrzy wniosek i wypłaci świadczenie , z wyrównaniem jedynie od sierpnia – do 31 października 2023 r.

Czas do 30 kwietnia, ale…

Aby zachować ciągłość wypłaty świadczenia wychowawczego i otrzymać świadczenie w miesiącu czerwcu 2023 r. wniosek należy złożyć w terminie do 30 kwietnia 2023 r. Złożenie wniosku do końca czerwca 2023 r. będzie gwarantowało, że świadczenie wychowawcze zostanie wypłacone z wyrównaniem od 1 czerwca 2023 r. Natomiast, jeśli osoba ubiegająca się o świadczenie złoży wniosek na nowy okres po 30 czerwca 2023 r. świadczenie wychowawcze będzie przysługiwało od miesiąca złożenia wniosku.

sms oszust oszustwo oszuści mail wiadomość link
fot. pixabay

Powyższe terminy rozpatrywania wniosków i wypłaty świadczenia wychowawczego są terminami maksymalnymi. ZUS uwzględniając liczbę wniosków oraz możliwości organizacyjne może rozpatrywać wnioski i wypłacać świadczenia w terminach krótszych.

Wszystkie informacje znajdziesz w PUE ZUS

Postępowanie w sprawie ustalenia prawa do świadczenia wychowawczego prowadzone jest przez ZUS w formie elektronicznej. Wszystkie informacje na temat wniosku i jego obsługi rodzic znajdzie na PUE ZUS.

Przyznanie przez ZUS świadczenia wychowawczego – tak jak dotychczas – nie będzie wymagało wydania decyzji administracyjnej. Jeśli świadczenie wychowawcze zostanie przyznane, to rodzic otrzyma informację o przyznaniu świadczenia. Będzie znajdować się w skrzynce odbiorczej na profilu na PUE ZUS. Także w sytuacji, gdy wniosek został złożony przez bankowość elektroniczną lub portal Emp@tia.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News