Od 3 lipca Polacy będą mogli złożyć wniosek o dopłatę do rat! Można uzyskać sporo pieniędzy

Od 3 lipca Polacy będą mogli złożyć wniosek o dopłatę do rat! Można uzyskać sporo pieniędzy

czynsz wynajem mieszkanie inflacja koszty koszt

Podaj dalej

Już 1 lipca ma wejść w życie nowa ustawa o pomocy państwa, dzięki której uzyskamy dopłatę do rat. Cztery banki już zapowiedziały, że wezmą udział w programie rządowym, a co za tym idzie, wiele osób będzie mogło uzyskać naprawdę spore korzyści finansowe. Banki deklarują swoją współpracę od 3 lipca.

Program wejdzie w życie już w lipcu

dodatek od zus
Pixabay

1 lipca w życie wejdą nowe przepisy i program o nazwie „bezpieczny kredyt 2 procent”. Oznacza to, że państwo dopłaci nam do rat. A wielu Polaków będzie mogło także założyć konto mieszkaniowe z premią mieszkaniową. Jak poinformowała PAP Katarzyna Fortuna z BGK, w miniony poniedziałek zakończono uzgodnienia z bankami. 

Pracowano m. in. nad kształtem umowy współpracy. Na chwilę obecną swoją gotowość zadeklarowały 4 banki. 

Katarzyna Fortuna, Bank Gospodarstwa Krajowego: – Jesteśmy w trakcie przygotowania systemu informatycznego dla banków kredytujących. System ten udostępnimy bankom po podpisaniu z nimi umów dotyczących obsługi programu. Banki kredytujące będą mogły rejestrować online wnioski o udzielenie kredytu i informacje o umowach zawartych z kredytobiorcą.

Dla kogo dopłata do kredytu?

doplaty juz nie na węgiel
fot. freepik

O dopłatę do kredytu mieszkaniowego będą mogły ubiegać się osoby, które nie skończyły 45. roku życia. Ale to nie jedyny warunek – przede wszystkim kredyt z bezpieczną stałą stopą może być udzielony tylko na pierwsze mieszkanie. Oznacza to, że osoby, które złożą wniosek o taką pomoc państwa nie będą mogły posiadać mieszkania, ani kredytu – w przeszłości, czy obecnie. 

Kwota kredytu wspomaganego przez państwo nie będzie mogła przekroczyć 500 000 zł. Jeśli jednak gospodarstwo domowe prowadzone jest wspólnie z małżonkiem, lub posiada się co najmniej jedno dziecko, kwota ta wzrośnie do 600 000 zł. 

Dopłata od państwa będzie trwać aż przez 10 lat. Ustawa wprowadza też specjalne konto oszczędnościowe, o którym przeczytacie TUTAJ. 

Źródło: TVN24

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News