Od 21 sierpnia ważne zmiany w prawo jazdy. Tysiące Polaków skorzysta jeszcze tego samego dnia

Od 21 sierpnia ważne zmiany w prawo jazdy. Tysiące Polaków skorzysta jeszcze tego samego dnia

Polskie Prawo Jazdy

Podaj dalej

Minister cyfryzacji Janusz Cieszyński zapowiedział ważne zmiany w przepisach. Prawo jazdy zostanie poddane gruntownym przebudowom, a zyska na tym jedna konkretna grupa kierowców. Będą oni mogli zasiąść za kierownicą swojego samochodu zdecydowanie szybciej. 

Nowe prawo jazdy w aplikacji mObywatel

znak prawo jazdy kierowcy
M.Zabolski

Pamiętacie, gdy zdawaliście egzamin na prawo jazdy? Nawet, jeśli udało się wam to zrobić za pierwszym razem, od dnia egzaminu do wskoczenia za kierownicę trzeba było jeszcze poczekać na odbiór fizycznego prawo jazdy. Bez dokumentu nie można było nigdzie pojechać nawet mimo pozytywnego wyniku egzaminu. 

Teraz jednak ma się to zmienić, bowiem już w ciągu 48 godzin prawo jazdy ma pojawić się w aplikacji mObywatel. Oznacza to ni mniej ni więcej, że nie trzeba będzie już czekać na odbiór fizycznego dokumentu z Wydziału Komunikacji. Będziemy mogli wykonać pierwszą, jakże wyczekaną przejażdżkę już w chwili, gdy nasze prawko będzie dostępne w aplikacji. 

O wszystkich zmianach w rozmowie z PAP poinformował Minister Cyfryzacji Janusz Cieszyński. 

Zmiany już od 21 sierpnia

Polskie Prawo Jazdy

– Dzisiaj ogłaszamy de facto to, że po zdanym egzaminie, można wsiąść za kółko i wrócić już z nowo nabytymi uprawnieniami do domu. Na początku zaczniemy do małej grupy i stopniowo najpóźniej 21 sierpnia udostępnimy tę funkcję wszystkim.

Nowa funkcja zostanie wprowadzona do aplikacji 7 sierpnia, jednak jak wspomniał cytowany powyżej Janusz Cieszyński, początkowo będzie ona udostępniona tylko niewielkiej grupie kierowców. Wszyscy będą mogli z niej skorzystać najpóźniej do 21 sierpnia. 

A to, jak szybko nasze prawo jazdy pojawi się w mObywatelu zależeć będzie od ośrodka egzaminacyjnego. W najgorszym wypadku informacja o zdanym egzaminie dotrze do Centrum Ewidencji Kierowców po 48 godzinach. Jeśli jednak będziemy mieli szczęście, będziemy mogli cieszyć się z jazdy jeszcze tego samego dnia. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News