Od 21 sierpnia nowy dodatek na zakup używanego samochodu. Polacy dostaną nawet 15 tys. złotych

Nowy dodatek finansowy to nawet 10 000 złotych za zezłomowanie starego samochodu z silnikiem benzynowym czy wysokoprężnym. Pieniądze będzie można zainwestować nawet w zakup używanego auta, o ile tylko spełni ono szereg wymagań. Wszystko po to, aby zmniejszyć emisje CO2 w miastach. Kierowcy, którzy nie skorzystają, będą z kolei płacić wysoki podatek za wjazd do centrum. 

dodatek pieniądze
Podaj dalej

Nowy dodatek na wymianę starego samochodu

Do 31 sierpnia dodatek finansowy
fot. freepik.com / lessthan3kstudio

Od wczoraj, 21 sierpnia, funkcjonuje nowy program złomowania. Kierowcy, którzy zdecydują się oddać na złom swój stary samochód mogą liczyć na dodatek w wysokości nawet 10 000 złotych na pokrycie kosztów wymiany samochodu, który nie spełnia nowych przepisów dotyczących strefy ultra niskiej emisji ULEZ. Dzięki rozszerzeniu programu, będą mogli z niego skorzystać także mieszkający w Londynie Polacy.

Program pomocy kosztów wymiany był wcześniej dostępny tylko dla określonych mieszkańców Londynu. Teraz burmistrz stolicy Wielkiej Brytanii rozszerzył program i obiecał kolejne 50 milionów funtów. Dzięki temu małe firmy mogą otrzymać nawet 35 000 złotych na złomowanie niekwalifikującego się samochodu dostawczego. Dotacja na minibusy wzrosła do 45 000 złotych. 

W oświadczeniu burmistrz Sadiq Khan powiedział: – Oczyszczanie naszego toksycznego powietrza nie może czekać. Starając się zbudować bardziej zielony i zdrowszy Londyn dla wszystkich, jestem zdeterminowany, aby żaden londyńczyk ani żadna londyńska firma nie pozostała w tyle. Nasz rozszerzony dodatek w zakresie złomowania pomoże znacznie większej liczbie mieszkańców.”

wybory parlamentarne komisja wyborcza pieniądze wynagrodzenie dodatek 800
fot. pixabay

Łącznie to nawet 15 000 złotych

Dodatek będzie można rozszerzyć o kolejne 5000 złotych, które otrzymają najubożsi mieszkańcy. 

Kierowcy, którzy po 29 sierpnia będą chcieli wjechać do centrum samochodem nie spełniającym norm będą musieli wnieść jednorazową opłatę 75 złotych. Chodzi o samochody z Euro 6 dla silników wysokoprężnych i Euro 4 dla benzyniaków. 

Plan spotkał się z powszechnym potępieniem, ponieważ uiszczanie dopłaty lub kupno samochodu zgodnego z przepisami będzie miało dramatyczny wpływ ekonomiczny na dotkniętych nim kierowców w czasie, gdy koszty utrzymania zbliżają się do najwyższego poziomu w historii.

Przeczytaj również