Od 17 stycznia Polacy otrzymają wyższy zwrot za paliwo. Kto może ubiegać się o pieniądze?

Od 17 stycznia Polacy otrzymają wyższy zwrot za paliwo. Kto może ubiegać się o pieniądze?

ceny paliw paliwo benzyna diesel

Podaj dalej

Już w przyszłym tygodniu polscy kierowcy będą mogli ubiegać się o wyższy zwrot kosztów za paliwo. Dokładnie 17 stycznia wejdą w życie nowe przepisy przygotowane przez Ministerstwo Infrastruktury. Chodzi o zapowiadaną już w zeszłym roku podwyżkę stawek tzw. „Kilometrówki”. To bardzo ważne informacje zarówno dla przedsiębiorców, jak i pracowników. Kto będzie mógł dostać więcej pieniędzy „za wyjeżdżone paliwo”? 

Nowe stawki zwrotu za paliwo dla kierowców

benzyna diesel lpg ceny paliw paliwo
fot. freepik.com – alfredo.lopez

Choć ceny paliw utrzymują się od dłuższego czasu na w miarę stabilnym poziomie, są one i tak dużo wyższe niż przed rokiem. Na taki stan rzeczy ma wpływ wiele czynników, a wzrost cen zauważalny jest dla każdego. Z tego powodu Ministerstwo Infrastruktury zdecydowało się podnieść stawki tzw. „kilometrówki”. Nowe stawki będą obowiązywały już od 17 stycznia. 

Czym jest kilometrówka? To nic innego jak możliwość rozliczenia wydatków związanych z wykorzystaniem prywatnego samochodu do celów firmowych. Tzw. „kilometrówka” określa limit kosztów na pojazd, które możemy rozliczyć w danym okresie. Na jej podstawie ustala się limit wydatków związanych z korzystaniem z prywatnego samochodu, które następnie wliczane są do kosztów podatkowych. 

Ministerstwo Infrastruktury w odpowiedzi na drogie paliwo postanowiło podnieść jej stawki. 

Paliwo w Polsce. Gdzie najtaniej?
fot. freepik.com – syda_productions

Ministerstwo Infrastruktury: – W świetle obliczeń i danych przytaczanych przez powyższe podmioty należy wskazać, że wzrastające koszty eksploatacji powodują, że maksymalne stawki ‚kilometrówki’, zawarte w rozporządzeniu z 25 marca 2002 r., nie gwarantują pracownikom zwrotu rzeczywistych kosztów ponoszonych przez nich z tytułu używania własnych pojazdów dla celów służbowych.

Jak zatem zmienią się zwroty kosztów za paliwo? Do tej pory limity były ustalone w następujący sposób: 

  • 0,52 zł dla samochodu osobowego o poj. skok. silnika do 900 cm3
  • 0,83 zł dla samochodu osobowego o poj. skok. silnika powyżej 900 cm3
  • 0,32 zł dla motocykla
  • 0,13 zł dla motoroweru 

Nowe stawki „kilometrówki” obowiązujące od 17 stycznia 2023 roku:

benzyna diesel promocja paliwo ceny paliw
fot. freepik.com – syda_productions
  • 0,89 zł dla samochodu osobowego o poj. skok. silnika do 900 cm3
  • 1,03 zł dla samochodu osobowego o poj. skok. silnika powyżej 900 cm3
  • 0,69 zł dla motocykla
  • 0,42 zł dla motoroweru 

Szymon Huptyś, Ministerstwo Infrastruktury: – Zgodnie z przepisami art. 34a ust. 2 ustawy z 6 września 2001 r. o transporcie drogowym w Dzienniku Ustaw zostało opublikowane rozporządzenie Ministra Infrastruktury zmieniające rozporządzenie sprawie warunków ustalania oraz sposobu dokonywania zwrotu kosztów używania do celów służbowych samochodów osobowych, motocykli i motorowerów niebędących własnością pracodawcy.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News