PILNE: Od 17 maja duża podwyżka cen paliw! Benzyna za 9,80 zł/litr, a Diesel po 10,70 zł/litr

PILNE: Od 17 maja duża podwyżka cen paliw! Benzyna za 9,80 zł/litr, a Diesel po 10,70 zł/litr

Znakomite wieści dla tankujących diesel i benzynę

Podaj dalej

Podwyżki cen paliw dotykają kierowców w całej Europie, a do kuriozalnej sytuacji doszło w jednym z państw, gdzie benzyna i Diesel są najdroższe. Najpierw, 1 maja rząd wprowadził obniżkę podatków, a po zaledwie 2 tygodniach została ona zniesiona. Kierowcy mają dosyć. 

Diesel i benzyna rekordowo drogie

diesel benzyna paliwo
fot. freepik

Benzyna i Diesel są w Szwecji najdroższe w Europie, jednak tamtejsi kierowcy czekali na nadejście maja z niecierpliwością. Wszystko przez obiecaną przez rząd obniżkę cen paliw, która weszła w życie 1 maja. Po zaledwie dwóch tygodniach ceny przy dystrybutorze wróciły jednak do wcześniejszych, niezwykle wysokich poziomów. 

Od dziś cena benzyny wzrosła o kolejne 0,20 zł, co oznacza, że obniżka podatku z 1 maja została wyeliminowana przez podwyżkę cen. W ciągu zaledwie 2 tygodni, cena benzyny wzrosła o prawie złotówkę. Oznacza to, że obecnie za litr bezołowiowej kierowcy muszą zapłacić 9,80 zł/litr. To dokładnie tyle samo, co przed obniżką podatku, która weszła w życie 1 maja. 

Lepiej wypada w tym rankingu Diesel, choć jego cena również wzrosła o 0,15 zł. Litr oleju napędowego jest wciąż tańszy niż przed obniżką podatku, ale… kosztuje obecnie 10,70 zł/litr. Pamiętajmy, że są to ceny średnie, więc w wielu miejscach kierowcy zapłacą jeszcze więcej. 

Firmy naftowe zarabiają krocie

benzyna ceny paliw diesel
fot. freepik.com – irenemiller

Według SVT dziesięć największych szwedzkich firm naftowych zwiększyło swoje zyski aż o 700 mln złotych w ciągu zaledwie trzech pierwszych miesięcy tego roku. Skąd tak wysokie ceny akurat w Szwecji?

Benzyna i Diesel mają tam największą domieszkę biopaliw, która generuje wyższe ceny. Co gorsza, oznacza też, że samochody napędzane tym paliwem spalają go więcej, bowiem ma ono mniejszą zawartość energetyczną. To naprawdę kuriozalne, że po zaledwie 2 tygodniach od obniżki podatku paliwo znów kosztuje tam tak horrendalne kwoty. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News