Od 15 września nowe przepisy w godz. od 8:00 do 19:00. Uderzą w kierowców Diesli i benzyniaków

Nowe przepisy początkowo miały wejść w życie 2025 roku, ale decyzją sejmiku zostały przesunięte. Z tego powodu ponad pół miliona kierowców będzie miało spore problemy już od 15 września 2023 roku. Utrudnienia potrwają do 15 kwietnia 2024 r., a wielu kierowców w dni powszednie w godzinach od 8:00 do 19:00 nie będzie mogło korzystać ze swoich samochodów z silnikami benzynowymi czy Diesla. 

podatek podatki samochód kierowca elektryczny spalinowy opłata
Podaj dalej

Nowe przepisy już od września

diesel-oplaty do samochodów
fot. freepik

Nowe przepisy wchodzą w życie za sprawą Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Mają na celu oczywiście poprawę jakości powietrza. Ale oznaczają, że wielu kierowców w dni powszednie nie będzie mogła ruszyć swoich samochodów. Rząd ma jednak pomysł, jak rozwiązać ten problem. 

Włosi oprócz drogiego paliwa będą mieli od września nowy problem. To tylko pokazuje, że Unia Europejska naprawdę chce pozbyć się wszystkich samochodów z naszych dróg. Jeśli przepisy wejdą w życie, około 620 000 pojazdów (diesel Euro 0-5, benzyna i LPG Euro 0-2) w 76 gminach powyżej 10 000 mieszkańców nie będzie mogło poruszać się po drogach. Przepisy będą obowiązywać w godzinach od 8:00 do 19:00 w dni powszednie. A wszystko w okresie od 15 września 2023 roku do 15 kwietnia 2024 roku.

Ministerstwo Środowiska we Włoszech pracuje jednak nad zatrzymaniem lub przełożeniem blokady. Trwają oceny, a serie analiz technicznych rozpoczęła się dziś, 29 sierpnia. 

podatek podatki samochód kierowca elektryczny spalinowy opłata
fot. freepik

Włosi będą próbowali odroczyć blokadę

Rada Ministrów przyjęła do wiadomości informację przekazaną przez Ministra Środowiska dotyczącą sytuacji wartości jakości powietrza w Dolinie Padu. W szczególności w Regionie Piemontu oraz wszelkich ograniczeń w ruchu pojazdów z silnikiem Diesla kategorii niższej niż Euro 6). 

Rada Ministrów dokona oceny spostrzeżeń, które zostały przekazane do Biura Technicznego. Jednym z pomysłów jest odroczenie blokady i zastąpienie najbardziej zanieczyszczających pojazdów dodatkiem finansowym za złomowanie. Jest jeszcze czarna skrzynka Move-In, czyli usługi umożliwiającej przejechanie nielegalnych pojazdów na określonej liczbie kilometrów.

Przeczytaj również