Od 1 stycznia każdy dodatek będzie wyższy. Polacy co miesiąc otrzymają więcej pieniędzy

Od 1 stycznia każdy dodatek będzie wyższy. Polacy co miesiąc otrzymają więcej pieniędzy

Od 31 maja nowy dodatek pieniężny

Podaj dalej

Dodatek finansowy to dziś dla wielu polskich rodzin ostatnia deska ratunku. W czasach wszechobecnej drożyzny zwykła pensja często nie wystarcza aby opłacić rachunki i przeżyć spokojnie miesiąc. Od 1 stycznia wszyscy, którzy pobierają jakikolwiek dodatek, będą dostawać więcej pieniędzy. 

Każdy dodatek będzie wyższy

bon turystyczny pieniądze dodatek
fot. freepik.com – roman-

Kancelaria Premiera poinformowała za pośrednictwem Twittera, że od 1 stycznia 2024 roku dodatek nie będzie składnikiem minimalnego wynagrodzenia za pracę. Oznacza to, że każda osoba pobierająca jakikolwiek dodatek otrzyma większe pieniądze co miesiąc. 

– Dotychczas w minimalne wynagrodzenie wliczane były dodatki, które przysługują pracownikom za szczególne warunki pracy – czytamy na stronie Kancelarii Premiera. – Od 1 stycznia 2024 roku dodatki nie będą już składnikiem minimalnego wynagrodzenia. Dzięki temu zwiększy się wynagrodzenie pracowników otrzymujących dodatki. 

To jednak nie koniec dobrych wiadomości, bowiem od 1 lipca 2023 roku minimalna pensja w Polsce wzrośnie o prawie 600 złotych. Jeśli więc zarabiasz minimalną krajową a do tego pobierasz jakiś dodatek do pensji, od Nowego Roku twoja wypłata będzie wyglądać dużo przyjemniej niż obecnie. 

Dużo zmian w kodeksie pracy

minimalna krajowa wynagrodzenie kara kary brak oc ubezpieczenie opłata opłaty
fot. freepik.com – roman-

Nowa płaca minimalna wchodzi w życie z dniem 1 lipca 2023 roku, a wszyscy pracujący Polacy otrzymają miesięcznie minimum 3600 zł brutto. – Wprowadziliśmy stawkę godzinową, płaca minimalna od 1 lipca br. wzrośnie do 3600 zł. Jest program „Stabilna praca – silna rodzina”. To wieloaspektowe wsparcie rodzin jest bardzo ważne – mówi Marlena Maląg.

W kodeksie pracy już wprowadzonych zostało wiele zmian. A Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zwraca uwagę na wagę łączenia życia rodzinnego z życiem służbowym. 

Marlena Maląg: – Bardzo ważne jest łączenie pracy zawodowej z życiem rodzinnym. Wprowadziliśmy zmiany w Kodeksie Pracy, na stałe pracę zdalną, wydłużyliśmy urlop rodzicielski o dodatkowe 9 tygodni. To są także zmiany dotyczące stabilizacji zatrudnienia. Polityka prorodzinna musi być konsekwentna i długofalowa, młodzi ludzie muszą wiedzieć na co mogą liczyć ze strony państwa. Inwestycja w rodzinę to inwestycja w przyszłość.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News