Od 1 stycznia ceny paliw w Polsce czeka dramatyczny wzrost. Benzyna po 7,80 zł, a Diesel po 9,10 zł za litr!

Od 1 stycznia ceny paliw w Polsce czeka dramatyczny wzrost. Benzyna po 7,80 zł, a Diesel po 9,10 zł za litr!

Od 12 września nowe ceny za diesel, benzynę, LPG

Podaj dalej

To już pewne – kierowców w Polsce od 1 stycznia czeka kolejny szok cenowy. Paliwo znacząco podrożeje, a za litr oleju napędowego zapłacimy nawet 9 złotych. Benzyna nie będzie wiele droższa, a i LPG nie będzie tak nie jak dzisiaj. Do ostatniej chwili kierowcy mieli nadzieję na to, że tarcza antyinflacyjna zostanie przedłużona. Rząd podał dziś jednak, że tak się stanie – tylko częściowo. 

Benzyna, Diesel i LPG – będzie drożej

benzyna diesel ceny paliw paliwo aktualizacja
fot. freepik.com – atlascompany

Od dawna wiemy, że tarcza antyinflacyjna była ustanowiona tylko do końca roku 2022. Wielu z nas miało jednak nadzieję, że rząd przedłuży obniżony VAT na benzynę, Diesel i LPG. Tak się jednak nie stało, co oznacza, że od 1 stycznia zapłacimy na stacjach benzynowych za paliwo krocie. 

Zakładając, że 1 stycznia paliwo będzie kosztowało tyle co dziś, zapłacimy za nie gigantyczne kwoty. Po powrocie do normalnych stawek VAT benzyna będzie kosztowała 7,80 zł za litr. Diesel 9,1 zł za litr, a LPG w granicach 3,50 zł za litr. Oznacza to, że za pełny bak samochodu napędzanego olejem napędowym kierowcy zapłacą grubo ponad 600 zł. Przy pojemności baku 70 litrów. 

Podczas dzisiejszej konferencji premiera Mateusza Morawieckiego poznaliśmy szczegóły dalszej pomocy rządu na rok 2023. Program nazwany „Działania osłonowe” obejmuje głównie takie obniżki jak ciepło, energia, czy zakup węgla. O paliwach dla naszych samochodów (czy transportu) nic nie zostało powiedziane. 

Obniżony VAT tylko na produkty żywnościowe

promocja diesel benzyna paliwo sieć stacja paliw ładowarki ładowarka prąd
fot. freepik

Co prawda tarcza antyinflacyjna zostanie przedłużona przynajmniej do połowy roku 2023, jednak obniżka VAT-u obejmie tylko żywność. Zerowa stawka VAT obejmie takie produkty jak: mięso, ryby, nabiał, olej, mąka, mleko, warzywa i owoce, czy produkty dla niemowląt. 

Co prawda konkretne plany na obniżki zostały przedstawione już dziś, jednak kierowcy nie powinni tracić nadziei. Ale w wielu europejskich krajach rządzący decydowali się przedłużyć obniżony VAT lub akcyzę na paliwo zaledwie kilka dni przed jego wygaśnięciem, a nawet kilka dni po. Możliwe więc, że polski rząd zdecyduje się zainterweniować w sprawie wyższych cen. A te przyjdzie nam zapłacić za benzynę, Diesel czy LPG od Nowego Roku. 

Warto pamiętać również, że kierowcy którzy odliczają VAT i biorą fakturę na paliwo, czyli cały transport, będą tak naprawdę płacić za paliwo tyle samo. Możemy więc liczyć na to, że podwyższone ceny paliw dla kierowców prywatnych nie wpłyną bardzo na produkty znajdujące się na naszych sklepowych półkach. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News