Od 1 sierpnia nowe przepisy na stacjach benzynowych. Będą dwie różne ceny za każde paliwo

Od 1 sierpnia nowe przepisy na stacjach benzynowych. Będą dwie różne ceny za każde paliwo

benzyna diesel paliwo ceny paliw

Podaj dalej

Od 1 sierpnia wejdą w życie nowe przepisy dotyczące stacji benzynowych. Tankowanie będzie odbywać się na zupełnie nowych, bardziej przejrzystych dla kierowców zasadach. Z pewnością trzeba będzie się jednak do nich przyzwyczaić, bowiem zmiany będą naprawdę rozległe. Nowe przepisy będą obowiązywały kierowców tankujących paliwo: benzynę, olej napędowy czy autogaz. 

Zatankujemy paliwo po nowemu

Paliwo dla biednych
fot. freepik.com – asphotostudio

Od 1 sierpnia przepisy obowiązujące na stacjach benzynowych ulegną zmianie. Od tego dnia wejdzie w życie sporny dekret paliwowy opublikowany w Dzienniku Urzędowym. Będzie obowiązywał od najcieplejszego miesiąca w roku, a wielu Polaków wybierających się na wakacje musi zapoznać się z nowymi przepisami. Paliwo będziemy tankować bowiem zupełnie inaczej. 

We Włoszech tankowanie będzie odbywało się bowiem na nowych zasadach. Przepisy zakładają zmiany w wyświetlaniu cen, billboardy przy wejściach, aplikacje na smartfony, czy obowiązkowe komunikaty dla stacji benzynowych. Wiele nowinek zatwierdzonych przez rząd w lutym pojawi się już 1 sierpnia. Celem jest walka z drogą benzyną i olejem napędowym, a także radzenie sobie z podejrzanymi przypadkami spekulacji. 

Pierwszą rzeczą, na którą zwrócą uwagę kierowcy wjeżdżający na stację paliw, będzie nowy billboard. Pojawi się on obok dotychczasowych. Na nim znajdziemy ceny „z odpowiednimi dowodami”. Będą to więc średnie ceny paliw z danego regionu, jeśli punkt znajduje się poza autostradami. Wzdłuż głównych dróg publikowane będą bowiem średnie ceny krajowe. 

benzyna diesel paliwo ceny paliw
fot. freepik.com – syda_productions

Dwie różne ceny na stacji

Stosowne znaki muszą mieć minimalną wysokość 12 cm, aby „zagwarantować ich widoczność”. Kolejność od góry do dołu również jest ustalona – na billboardzie znajdziemy odpowiednio cenę za olej napędowy, benzynę, gaz LPG oraz metan. 

Oprócz billboardów, średni koszt paliw będzie opublikowany także na stronie internetowej ministerstwa. Ponadto, wkrótce pojawi się także „aplikacja obsługiwana za pomocą urządzeń przenośnych”. W niej będzie można sprawdzić średnie ceny oraz ceny poszczególnych sprzedawców. 

Zmiany dotkną także pracowników stacji. Od 24 lipca będą musieli oni informować o wszystkich zmianach, podwyżkach, czy obniżkach cen naliczanych w stosunku do ostatniej opublikowanej ceny. W przypadku braku zmian zobowiązanie stanie się cotygodniowe.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News