Od 1 października wchodzą w życie nowe ceny za prąd. Wiemy, ile teraz zapłacą Polacy

Rachunki za prąd od rozpoczęcia wojny w Ukrainie znacznie podrożały. Polacy prowadzący gospodarstwa domowe płacą za normalne zużycie dużo więcej niż poprzednio. To z kolei doprowadziło wielu z nas do oszczędzania prądu, co samo w sobie nie jest złym nawykiem. Ale teraz – od 1 października – nowelizacją ustawy przez prezydenta Andrzeja Dudy ceny za prąd ulegną zmianie. 

energia elektryczna prąd limit zużycie rząd dodatek
Podaj dalej

Nowe ceny za prąd od 1 października

energia elektryczna prąd limit zużycie rząd dodatek
fot. freepik

Idzie zima, a co za tym idzie wielu z nas przygotowuje się na wyższe rachunki – również za prąd. W miesiącach zimowych płacimy więcej nie tylko za ogrzewanie. Krótszy dzień oznacza, że musimy doświetlać nasze mieszkania czy domy przez znacznie większą ilość czasu. Spędzamy go też więcej w mieszkaniach, a co za tym idzie korzystamy więcej z domowych urządzeń. 

Prezydent Andrzej Duda podpisał jednak wczoraj nowelizację ustawy o ochronie odbiorców energii elektrycznej. Oznacza to wprowadzenie nowych cen za prąd, które obowiązywać będą już od 1 października 2023 roku. 

Nowe ceny będą obowiązywać samorządy, małe i średnie przedsiębiorstwa, szpitale, szkoły, przedszkola, żłobki, noclegownie, czy placówki opieki nad osobami niepełnosprawnymi. Zgodnie z ustaleniami noweli, cena za prąd dla tych odbiorców ulegnie zmianom. Od 1 października ci odbiorcy zapłacą za 1 MWh energii nie 785 złotych jak dotychczas, a 693 zł. To znacząca zmiana, która z pewnością pozwoli odetchnąć wielu małym i średnim przedsiębiorcom. Ale zmiany obejmą też odbiorców prywatnych. 

energia elektryczna prąd limit zużycie rząd dodatek
fot. freepik

Rachunki domowe również niższe

Jeśli nie prowadzicie działalności gospodarczej, cena za jednostkę zużytego prądu nie ulegnie zmianie. Ale wasze rachunki również będą niższe. Nowelizacja podpisana przez prezydenta zakłada również podniesienie progów zużycia, do których przysługują zamrożone ceny energii.  

Zgodnie z nowymi przepisami limit zwiększy się: dla gospodarstw domowych z 2000 kWh do 3000 kWh rocznie; dla gospodarstw domowych, w których znajduje się osoba z niepełnosprawnością, z 2600 kWh do 3600 kWh; dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz rolników – z 3000 kWh do 4000 kWh rocznie.

Przeczytaj również