Od 1 października Polacy muszą wozić to w bagażniku. Za brak dostaniemy mandat 500 złotych

Choć tegoroczna jesień narazie rozpieszcza polskich kierowców, taki stan rzeczy nie potrwa w nieskończoność. Od 1 października kierowcy będą musieli wozić dodatkowe wyposażenie w bagażniku. Za jego brak otrzymamy wysoki mandat 500 złotych, a co więcej narazimy się także na dodatkowe nieprzyjemności. Oto, co czeka kierowców tej jesieni. 

nowe-ograniczenia-mandat
Podaj dalej

Wysoki mandat za brak tego płynu

odcinkowy pomiar prędkości prędkość mandat
Freepik

Miesiące letnie to zdecydowanie najbardziej przyjemny okres dla kierowców. Do dobrego szybko się przyzwyczajamy, jednak wkrótce będziemy mieli kilka nowych powodów do narzekania. Wraz z nadejściem jesieni nieuchronne będzie także pogorszenie pogody, a co za tym idzie, dodatkowe wyposażenie w naszych bagażnikach. 

Deszcz, błoto, mgła – w takich warunkach atmosferycznych nie da się jeździć bez płynu do spryskiwaczy. Wielu kierowców nie wie jednak, że tego płynu nie może nam zabraknąć, bo narażamy się na wysoki mandat. I nie chodzi tylko o zawartość zbiorniczka pod maską, gdzie – co oczywiste – zawsze musi znajdować się płyn. 

Płyn do spryskiwaczy musimy także zawsze trzymać w bagażniku. Podczas jesienno-zimowych podróży jego zużycie jest naprawdę spore. I o ile przez całe wakacje mogliście nie dolewać płynu do spryskiwaczy, teraz sytuacja się zmieni. Gdy nawierzchnia jest brudna a my jedziemy po często uczęszczanej drodze, pył i brud spod opon innych samochodów unosi się nad jezdnią, osądzając się na naszych przednich szybach. 

nowe-ograniczenia-mandat
fot. policja

Dodatkowe wyposażenie w bagażniku

Bez płynu do spryskiwaczy nie będziemy w stanie wyczyścić odpowiednio naszej przedniej szyby. Dobra widoczność jest kluczowa dla bezpieczeństwa naszego i pozostałych uczestników ruchu drogowego. Właśnie dlatego w kodeksie drogowym istnieje zapis, z którego wynika, że kierowca musi mieć w bagażniku zapasowy płyn do spryskiwaczy. Dzięki temu możemy w każdej chwili uzupełnić zbiorniczek w trasie, jeśli skończy się nam płyn. 

Za brak płynu do spryskiwaczy w bagażniku grozi mandat 500 złotych. Nie chodzi zatem tylko o bezpieczeństwo, które zawsze powinniśmy stawiać na pierwszym miejscu. Brak tego wyposażenia może oznaczać też uboższy portfel. Warto zaopatrzyć się w płyn również dlatego, że na stacjach benzynowych, jeśli nam go zabraknie, zazwyczaj jest on dużo droższy niż w marketach. 

drift mandat rondo poślizg
fot. freepik.com – mrshing08

Nowoczesne samochody mają kontrolkę płynu do spryskiwaczy i kiedy będziemy zbliżać się do jego końca, otrzymamy stosowne powiadomienie. Warto już wtedy dolać płyn, aby nie zabrakło nam go po drodze. 

Przeczytaj również