Od 1 października duża podwyżka cen dla kierowców. Dzienna opłata wyniesie prawie 1000 zł miesięcznie

Wraz z nadejściem jesieni miliony kierowców musi szykować się na kolejne drenowanie portfeli. Duża podwyżka czeka kierowców poruszających się w szczególności po jednym mieście. Opłata za wjazd zostanie podniesiona o 10 zł aż do 35 zł, a kolejne samochody z silnikami benzynowymi i wysokoprężnymi zostaną całkowicie wyłączone z ruchu. 

podwyzka-cen-dla-podrozujacych-2
Podaj dalej

Duża podwyżka cen dla kierowców

podwyzka-cen-dla-podrozujacych-2
fot. freepik

Nowa podwyżka ma na celu zniechęcenie do korzystania z samochodów prywatnych. Taki trend obserwujemy od kilku lat w całej Europie. Podobny cel ma wprowadzanie na rynek kolejnych samochodów elektrycznych. Choć nie jesteśmy ich zagorzałymi przeciwnikami, mają one sens tylko dla wąskiej grupy kierowców, korzystających z samochodów w bardzo specyficzny sposób. Dla większości są one jednak kompletnie bezużyteczne. 

Mimo to wypychanie samochodów z miast rośnie w siłę. I samo w sobie nie jest niczym złym, ale sposób w jaki jest to robione, nie ma żadnego sensu. Żeby czegoś ludziom zakazywać, trzeba im dać jakąś alternatywę – dobra komunikacja miejska, ścieżki rowerowe… Łatwiej jest jednak wprowadzać zakazy i podwyższać opłaty. 

Z taką sytuacją już w październiku będą musieli zmierzyć się mieszkańcy Mediolanu. Stolica Lombardii pobiera już od dłuższego czasu opłatę za wjazd do Strefy C. Teraz jednak będzie podwyżka i to aż o 10 złotych. To nie jedyna zła wiadomość – zwiększy się już duża grupa samochodów, które nawet za opłatą, nie będą wpuszczane do centrum. 

benzyna diesel ceny paliw paliwo
fot. freepik

Benzyna i Diesel nie dla miast?

Obszar C sprawdza się zatem jako narzędzie „zapraszania” Mediolanu – i nie tylko – do podróżowania środkami transportu publicznego, co wielokrotnie podkreślały różne włoskie władze miejskie. Mimo to, również bilety na komunikację miejską podrożeją – z 2 euro do 2,20. 

W zakresie rozkładów jazdy, mapy i funkcjonowania Strefa C nie ulegnie zmianom. Czarna lista samochodów, do których będzie obowiązywał zakaz wjazdu, będzie aktualizowana. Znajdą się na niej m. in: benzyna Euro 2, diesel Euro 5, ciężarówki z dieslem Euro 3 i 4, a także lekkie silniki wysokoprężne Euro 0-4 z nieoryginalnym filtrem DPF. 

Przeczytaj również