Od 1 marca nowe tablice rejestracyjne dla wielu kierowców! Wymiana będzie kosztować nawet 500 zł

Od 1 marca nowe tablice rejestracyjne dla wielu kierowców! Wymiana będzie kosztować nawet 500 zł

Od 1 marca nowe tablice rejestracyjne dla wielu kierowców! Wymiana będzie kosztować nawet 500 zł

Podaj dalej

Od 1 marca część kierowców będzie musiała wymienić tablice rejestracyjne – koszt nowej może wynieść nawet 500 zł rocznie. Jeśli ta konkretna grupa kierowców nie dostosuje się do nowych przepisów, stracą ochronę ubezpieczeniową. Oznacza to, że za ewentualne powstałe szkody będą musieli zapłacić z własnej kieszeni. 

Nowe tablice rejestracyjne dla wielu kierowców

fot. freepik

Podróżujący pojazdami na dwóch kołach z napędem silnikowym poniżej 50 cm3 potrzebują w Niemczech tzw. tablicy ubezpieczeniowej. Te tablice rejestracyjne zmienią się od 1 marca 2023 roku. Oznacza to, że około 2,1 miliona motorowerów, skuterów i innych pojazdów może jeździć tylko z czarnymi tablicami. 

Unijna dotacja 75 tys. zł na zakup samochodu już działa! Wystarczy spełnić kilka prostych warunków

Z tym dniem tracą ważność zielone tablice rejestracyjne z rocznika 2022/2023. Każdy, kto ich nie wymieni, nie będzie objęty ochroną ubezpieczeniową. Ponadto, ci kierowcy podlegają ściganiu i muszą zapłacić za powstałe szkody z własnej kieszeni. Odpowiednie tablice rejestracyjne można uzyskać bezpośrednio w firmach ubezpieczeniowych.

Mio sezon motocyklowy
fot. Mio

Pojazdy wymagające tablic ubezpieczeniowych o wymiarach 13 x 10,1 cm: 

– Małe motocykle, takie jak motorowery, o pojemności nie więcej niż 50 cm sześciennych i nie jeżdżą szybciej niż 45 km/h
– Rowery elektryczne ze wspomaganiem przy prędkościach powyżej 25 km/h lub niezależnym wspomaganiem silnika powyżej 6 km/h do maksymalnie 45 km/h
– Quady i trójkołowce o maksymalnej prędkości 45 km/h i maksymalnej pojemności skokowej 50 cm3
– Hulajnogi elektryczne, które posiadają zezwolenie na eksploatację i mogą osiągnąć maksymalną prędkość 45 kilometrów na godzinę.
– Zmotoryzowane wózki inwalidzkie
– Motorowery i motorowery produkcji NRD o maksymalnej prędkości do 60 km/h, które były ubezpieczone przed 1 marca 1992 r.

Pojazdy wymagające tablic ubezpieczeniowych o wymiarach 6,7 x 5,5 cm:

– Hulajnogi elektryczne lub segwaye, na które wydano licencję zgodnie z rozporządzeniem w sprawie małych pojazdów elektrycznych, które weszło w życie 15 czerwca 2019 r.

Wymiana nie będzie tania

Za tablice rejestracyjne ubezpieczeniowe kierowcy zapłacą stawkę uzależnioną od dostawcy. Łącznie z wykupieniem OC dla pojazdów mechanicznych, tablica nie powinna kosztować więcej niż 500 zł rocznie. Opcjonalnie można wykupić również częściowe ubezpieczenie. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News