Od 1 lutego kluczowe zmiany w systemie zakupu paliw. Takiej rewolucji jeszcze nie widzieliśmy

Od 1 lutego kluczowe zmiany w systemie zakupu paliw. Takiej rewolucji jeszcze nie widzieliśmy

paliwo ceny paliw

Podaj dalej

1 lutego na naszych stacjach benzynowych zaczną obowiązywać zupełnie nowe przepisy, które wprowadzą rewolucyjne zmiany w systemie zakupu. Paliwo będzie z całą pewnością dużo droższe, a zdaniem Michela-Edouarda Leclerca podwyżki cen za benzynę i Diesel w nadchodzących tygodniach są nieuniknione. Takiej rewolucji na stacjach benzynowych jeszcze nie widzieliśmy, ale jest ona absolutnie konieczna. 

Paliwo będzie droższe

benzyna diesel ceny paliw paliwo
fot. freepik.com – irenemiller

Choć od początku roku ceny jakie płacimy za paliwo utrzymują się na w miarę stabilnym poziomie, w nadchodzących tygodniach tendencja ta ulegnie pogorszeniu. Znany ze swoich obniżek cen na stacjach E. Leclerc jej szef jest przekonany, że koszty dostaw wzrosną ze względu na obecny kontekst geopolityczny. 

– Dzisiaj nie możemy niczego ogłosić i sami nie wiemy, jak będą wyglądały najbliższe tygodnie. Wszyscy importerzy paliw, niezależnie od paliwa, mają obowiązek zaopatrywać się z wyłączeniem rosyjskiego paliwa, z wyłączeniem rosyjskiego oleju napędowego – mówił na antenie RTL Leclerc. – Jesteśmy zatem w trakcie pozyskiwania środków z naszych źródeł zaopatrzenia. W tej chwili oczywiście droższe jest kupowanie gdzie indziej, w Zatoce Perskiej, czy Zatoce Meksykańskiej.

Nieuchronny wzrost cen benzyny

Po ile paliwo po świętach?
fot. freepik.com – irenemiller

Operacje zmierzające do ograniczenia cen przy dystrybutorach są na tym etapie niemożliwe. – Zanim wrócimy do rozmów o promocjach czy cenach, musimy zapewnić jak najtańsze dostawy. 

Michel-Edouard Leclerc spodziewa się wzrostu cen w nadchodzących tygodniach, którego nie jest jeszcze w stanie oszacować. Ale jego zdaniem będzie on nieunikniony. – Jeszcze tego nie widać, ponieważ nie sprzedajemy jeszcze tego paliwa. Obecnie sprzedajemy paliwo, które zostało zakupione dwa lub trzy miesiące temu. 

Diesel budzi szczególne obawy 

W ciągu najbliższych tygodni wzrost będzie dotyczył przede wszystkim oleju napędowego. Rosja do tej pory (już po rozpoczęciu wojny w Ukrainie) dostarczała około 25% oleju napędowego do Europy. Teraz tego paliwa zabraknie i trzeba będzie czymś wypełnić tę lukę. 

paliwo diesel benzyna ceny paliw
fot. freepik.com – LaRufi

Napięcia na rynkach sprzyjają spekulacjom podbijającym ceny. Poszukiwaniom nowych dostawców towarzyszą dodatkowe koszty związane z koniecznością zakupu większych ilości, czy dłuższym transportem. To dodatkowo zwiększa koszty „ubezpieczenia” takiej operacji. 

Musimy kupić paliwo od handlarzy, którzy mogą przekazać nam indyjski olej napędowy – mówi Leclerc. – Nadal jednak trzeba sprawdzić, czy to nie rosyjski olej napędowy transportowany przez Indie. Z kolei kiedy pojedziemy do Meksyku, kupujemy barki o pojemności nie 30 000 ton, a 100 000 ton. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News