Od 1 lipca rusza nowy program dofinansowań. Polacy dostaną duże dopłaty do kredytów mieszkaniowych

Od 1 lipca rusza nowy program dofinansowań. Polacy dostaną duże dopłaty do kredytów mieszkaniowych

kredyt-mieszkaniowy-doplata-od-panstwa

Podaj dalej

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o pomocy państwa w oszczędzaniu, przedłożony przez ministra rozwoju i technologii. Rząd chce pomóc Polakom w nabyciu lub budowie pierwszego własnego mieszkania lub domu jednorodzinnego. Od 1 lipca 2023 roku program będzie przewidywać bezpieczny kredyt ze stałą stopą, do którego dopłaci państwo. Ponadto, użytkownicy programu będą mogli liczyć na wyrównanie inflacyjne. 

Program „Pierwsze Mieszkanie” będzie przewidywać m. in. bezpieczny kredyt ze stałą stopą, do którego przez pierwszych 120 rat będzie dopłacało państwo. Na nowe rozwiązanie rząd przeznaczy w ciągu 10 lat ok. 16 mld zł. 

Bezpieczny kredyt ze stałą stopą 

dodatek pieniądze ciepło gaz
Pixabay

Taki kredyt będzie mogła uzyskać osoba do 45. roku życia, która nie miała i nie ma mieszkania. W przypadku małżeństwa lub rodziców co najmniej jednego dziecka, warunek ten będzie musiało spełnić przynajmniej jedno z nich. 

Kredyt będzie można otrzymać w wysokości do 500 000 zł, a w przypadku małżeństw lub posiadania jednego dziecka – do 600 000 zł. Dopłata państwa do rat kredytu mieszkaniowego będzie przysługiwała przez 10 lat. Oznacza to, że państwo dopłaci do pierwszych 120 rat kredytu. 

Przy kupnie mieszkania lub domu nie będzie obowiązywał limit ceny 1 m2. Kredyt będzie dotyczył mieszkań na rynku pierwotnym i wtórnym. Marża i prowizja banku nie będzie mogła być wyższa od marży i prowizji innych jego kredytów hipotecznych. Kredyt będzie można uzyskać do 2027 r., z możliwością przedłużenia.

Konto mieszkaniowe z premią od państwa 

dopłaty pompy ciepła pieniądze
Pixabay

Konto będzie przeznaczone dla osób, które planują zakup mieszkania w przyszłości, np. dla swoich dzieci. Będzie je mógł otworzyć m.in. każdy, kto nie miał i nie ma mieszkania, domu ani spółdzielczego prawa do lokalu lub domu. Z rozwiązania będzie mogła skorzystać także osoba, która w jednym posiadanym lokalu mieszka z co najmniej dwójką własnych lub przysposobionych dzieci. 

Dotyczy to:

  • lokalu o pow. do 50 m2 przy dwójce dzieci;
  • lokalu o pow. do 75 m2 przy trójce dzieci;
  • lokalu o pow. do 90 m2 przy czwórce dzieci;
  • bez ograniczeń w przypadku piątki lub większej liczby dzieci.

Konto mieszkaniowe będzie można założyć już od 13. roku życia. Na koncie mieszkaniowym trzeba będzie systematycznie oszczędzać od 3 do 10 lat. Minimalna wpłata miesięczna wyniesie 500 zł, a maksymalna 2 tys. zł. Możliwe będą wpłaty w różnej wysokości. 

W każdym roku skorzystać będzie można z jednego miesiąca wakacji od oszczędzania (bez konsekwencji). Za minimum 11 wpłat w roku w kwocie co najmniej 500 zł można będzie otrzymać dodatkową premię oszczędnościową od państwa. Będzie równa rocznemu wskaźnikowi inflacji albo wskaźnikowi zmiany wartości ceny 1 m2 powierzchni użytkowej budynku mieszkalnego. W każdym roku wybierany będzie wskaźnik bardziej korzystny dla oszczędzającego. Oszczędności będą dodatkowo oprocentowane zgodnie z ofertą banku, przy czym odsetki będą zwolnione z tzw. podatku Belki.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News