Od 1 kwietnia nowy podatek dla kierowców. Pociągnie po kieszeni dużą grupę zmotoryzowanych

Od 1 kwietnia nowy podatek dla kierowców. Pociągnie po kieszeni dużą grupę zmotoryzowanych

podatek dla kierowców e samochodów

Podaj dalej

Najnowszy podatek wymierzony w jedną grupę kierowców będzie oznaczał dużo wyższe koszty podróżowania. Jeszcze niedawno wydawało się, że te samochody pozwolą pokonywać kilometry taniej, ale ostatnie wydarzenia zdają się temu przeczyć. Nowy podatek będzie równy wskaźnikowi inflacji i obejmie tylko część zmotoryzowanych w całym kraju. 

Nowy podatek od kwietnia

paliwo benzyna diesel ceny paliw podatki podatek samochód spalinowy elektryczny
fot. pixabay

Kierowcy posiadający samochody benzynowe i typu Diesel… tym razem mogą spać spokojnie. Najnowszy podatek jest bowiem wymierzony w samochody elektryczne. To tylko pokazuje, jak wielką bzdurą jest zmuszanie kierowców do zakupu samochodów, których wcale nie chcą. Najpierw miało być tanio i wygodnie, a teraz będzie drogo i koszmarnie. 

Rząd Wielkiej Brytanii pokazuje, że samochody elektryczne wcale nie będą tańszą alternatywą dla silników spalinowych. Pomijając już bardzo wysokie koszty energii potrzebnej do jazdy, teraz kierowcy tych samochodów będą musieli płacić jeszcze dodatkowy podatek. 

Kanclerz Skarbu obiecał lokalnym samorządom dodatkowe 200 milionów funtów na pomoc w naprawie dziur w całej Wielkiej Brytanii. Anulował także podwyżkę podatku paliwowego o 11 pensów oraz utrzymał ubiegłoroczną obniżkę 5 pensów na kolejne 12 miesięcy. Ale nie wszystko jest takie różowe. 

samochody elektryczne samochód elektryczny elektryk sprzedaż norwegia podatki podatek vat
fot. pixabay

Pierwszy raz w historii

Szef ds. polityki drogowej RAC przyjął obniżkę podatku paliwowego z zadowoleniem. Powiedział: – Dała kierowcom potrzebną ulgę w najgorętszym okresie w historii cen paliw. Biorąc pod uwagę znaczenie prowadzenia pojazdu dla konsumentów i przedsiębiorstw, cło powinno być utrzymane na niskim poziomie, aby walczyć z inflacją. 

Ale to koniec dobrych wiadomości dla kierowców. W tym roku wzrośnie podatek akcyzowy od pojazdów (VED). Właściciele pojazdów elektrycznych po raz pierwszy w historii będą musieli uiścić tę opłatę. Posunięcie to zostało wykonane aby „uczynić system podatkowy od samochodów bardziej sprawiedliwym”.

VED znany również jako podatek samochodowy jest znaczącym źródłem dochodów dla rządu. Podatek akcyzowy od pojazdów wzrośnie zgodnie z inflacją wskaźnika cen detalicznych wynoszących 10,1%. Kierowcy będą musieli płacić go od 1 kwietnia 2023 roku. Aby wesprzeć sektor transportowy, VED dla pojazdów ciężarowych pozostanie zamrożony na lata 2023-2024. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News