Obecne prawo jazdy z nowym ograniczeniem do 93 KM. Na coś mocniejszego potrzebny będzie drugi egzamin

Obecne prawo jazdy z nowym ograniczeniem do 93 KM. Na coś mocniejszego potrzebny będzie drugi egzamin

Obecne prawo jazdy z nowym ograniczeniem do 93 KM. Na coś mocniejszego potrzebny będzie drugi egzamin

Podaj dalej

Często słyszymy o wypadkach supersportowych samochodów. Niedawno głośno było o kierowcy, który w Warszawie uderzył swoim Lamborghini w krawężnik, bo nie był w stanie opanować mocy swojego samochodu. Takie przypadki zdarzają się nad wyraz często, bo prowadzenie aut o mocy 400, 500 czy 600 koni mechanicznych nie jest łatwym zadaniem. W tym wszystkim ma pomóc zupełnie nowe prawo jazdy. 

Zmiany w prawo jazdy

Prawo jazdy to dokument, o którym marzy większość nastolatków. Pozwala uwolnić się od podwózek rodziców, czy często nie dającej wystarczającej wygody komunikacji miejskiej. Ci mający nieco więcej gotówki i mniej rozsądku….często wykorzystują też dokument do popisywania się przed płcią przeciwną, z różnymi skutkami. 

Często argumentuje się, że nowy kierowca ze swoim prawo jazdy powinien mieć zakaz prowadzenia mocnych samochodów. Włosi od dawna utrzymują takie zasady, a ustawodawcy zamierzają je teraz jeszcze bardziej rozszerzyć. Co więcej, nawet starsi kierowcy będą musieli uzyskać specjalny dokument, aby pojechać czymś mocniejszym. 

Jak donosi Quattroroute, poprzednie włoskie przepisy zabraniały kierowcom ze stażem mniejszym niż rok prowadzenia czegokolwiek mocniejszego niż 93 KM. W przypadku elektryków lub hybryd ograniczenie wynosiło 88 KM na tonę. Nowa decyzja włoskiej Rady Ministrów rozciąga to ograniczenie do trzech lat dla posiadaczy nowych praw jazdy. Nowe zasady muszą jeszcze przejść procedury parlamentarne, aby zostały uchwalone, ale posunięcie to jest wyraźnym sygnałem woli rządu w tej dziedzinie. Co więcej, rządzący chcą, by wszyscy niezależnie od wieku musieli przejść nowy egzamin na prawo jazdy. Więcej o tym przeczytacie TUTAJ. 

prawo-jazdy-dokument
fot. freepik

Przepisy także dla obcokrajowców

Prawo jazdy we Włoszech można robić od 18 roku życia, a przepisy obowiązują także obcokrajowców, którzy przeprowadzają się do Włoch. 

Nie jest jasne, w jaki sposób reguła zostanie zastosowana do obecnych kierowców, którzy mogli posiadać prawo jazdy przez dwa lata i kupili mocniejszy pojazd po przekroczeniu pierwotnego ograniczenia. Na przykład niektóre stany Australii zabraniają nowym kierowcom prowadzenia pojazdów o mocy powyżej 130 kW (174 KM) na tonę. Lub niektórych pojazdów, które zostały sklasyfikowane przez rząd jako modele o „wysokiej wydajności”.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News