Nowy rządowy dodatek na paliwo! Polacy będą mogli zatankować o 2 zł taniej na litrze

Nowy rządowy dodatek na paliwo! Polacy będą mogli zatankować o 2 zł taniej na litrze

Promocja na paliwo co tydzień

Podaj dalej

Choć ceny jakie płacimy obecnie za paliwo są dużo niższe niż jeszcze przed rokiem… Nie są też na takim poziomie, jaki pamiętamy sprzed rozpoczęcia wojny na Ukrainie. Z tego powodu rząd wprowadza nowy dodatek na paliwo, z którego będzie mogło skorzystać tysiące Polaków. Dzięki niemu tankowanie będzie tańsze o okrągłe 2 złote na litrze. 

Nowy dodatek na paliwo

paliwo benzyna diesel lpg zimowe przejściowe letnie paliwo ceny paliw
fot. pixabay

W ostatnich tygodniach paliwo znacznie potaniało. Na wielu stacjach za olej napędowy zapłacimy już około 6 zł/litr, podczas gdy benzyna kosztuje o około 40-50 groszy więcej. To oczywiście dużo mniej niż jeszcze przed rokiem, choć wciąż daleko tym cenom do nazwania ich niskimi. Przy wszechobecnej drożyźnie i inflacji w wielu domowych budżetach Polaków liczy się każda złotówka. 

Z tego powodu rząd przegłosował wczoraj nowelizację ustawy o zwrocie akcyzy zawartej w cenie paliwa rolniczego. To oznacza, że polscy rolnicy, którzy znaleźli się w bardzo trudnej sytuacji finansowej, będą mogli odliczyć od ceny każdego zatankowanego litra oleju napędowego aż 2 złote. 

benzyna diesel ceny paliw paliwo ropa naftowa dolar
fot. freepik.com – milachka

Dzięki nowelizacji ustawy rolnicy będą mogli od 1 sierpnia składać wnioski o zwrot akcyzy na paliwo rolnicze. To maksymalny poziom akcyzy, jaki dopuszcza prawo ustanowione przez Unię Europejską. 

Olej napędowy tańszy o 2 zł na litrze

Rządowy dodatek na paliwo rolnicze podzielony będzie na dwie części. Dla tych, którzy zgłoszą swoje wnioski w terminie od 1 do 31 sierpnia, wypłacona zostanie pełna kwota 1,46 zł za litr. Pozostałe 54 grosze od każdego litra wypłacone zostanie w ramach pomocy. 

benzyna diesel cena paliw paliwo
Pixabay

Rząd zdecydował się także rozszerzyć grono uprawnionych do zwrotu podatku za paliwo rolników. Do tej pory kwalifikowali się do niego tylko ci posiadający ziemię o powierzchni powyżej 1 ha, którzy mają użytki rolne i hodują bydło. Teraz na dopłatę mogą liczyć również hodowcy trzody chlewnej, owiec, kóz i koni.

Na ten nowy dodatek rząd przeznaczy 616 mln złotych. W latach 2023-2032 kwota ta wyniesie około 1,11 mld złotych. Ostatnim krokiem na drodze nowelizacji ustawy jest jej zatwierdzenie przez Komisję Europejską. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News