Nowy ogromny mandat za trzymanie gotówki w domu. Będą kontrole w mieszkaniach

Nowy ogromny mandat za trzymanie gotówki w domu. Będą kontrole w mieszkaniach

zus-nowe-doplaty

Podaj dalej

Za trzymanie określonej liczby gotówki w domu będzie obowiązywał nowy, niemały mandat. To, co dzieje się w nowym projekcie ustawy, woła o pomstę do nieba. Świat dziś wygląda zupełnie inaczej niż przed rozpoczęciem wojny w Ukrainie, co miało miejsce 15 miesięcy temu. Każdy, kto będzie trzymał w domu określoną liczbę gotówki i nie poinformuje o tym urzędu skarbowego, narażony będzie na duży mandat. Czy to tylko groźby, czy faktycznie ludzie będą dostawać takie mandaty?

Ogromny mandat czy tylko pogróżki?

płaca minimalna wypłata stawka brutto netto pieniądze
fot. freepik.com – mrshing08

Świat zmienił się nieodwracalnie od wybuchu wojny w Ukrainie. Ma ona wpływ na cały świat – nie tylko Rosję, czy Ukrainę. Ale to właśnie w kraju napastników sytuacja zaczyna być co raz bardziej kuriozalna. Rządzący tak bardzo dociskają swoim obywatelom „śrubę”, że wprowadzają nowy mandat za… trzymanie gotówki w domu. 

Anatolij Wasserman z partii Sprawiedliwa Rosja wprowadza w życie nowy projekt ustawy. Przewiduje ona, że każdy, kto będzie trzymał w domu równowartość miliona rubli (około 50 000 zł) w gotówce, musi poinformować o tym urząd skarbowy i wyjaśnić pochodzenie pieniędzy. Jeśli nie, otrzyma wysoki mandat. 

Oczywiście, taki przepis będzie bardzo trudno zweryfikować, ale przecież nie o to w tym wszystkim chodzi. Rządzący w Rosji chcą po prostu zastraszyć swoich obywateli, aby ci oddali jak najwięcej pieniędzy do banków, aby pieniądze znalazły się w rękach rządzących. Choć, co ciekawe, wciąż są miejsca na świecie, gdzie można wymienić ruble na inne waluty. A jak wyjaśniają nowe przepisy sami Rosjanie?

DODATEK PIENIADZE
Pixabay

Przepisy mają pomóc w walce z korupcją

– Duża ilość gotówki w rękach obywateli jest co do zasady wynikiem działań w szarej lub czarnej strefie. Dlatego wymaga to uwagi i kontroli. Ta jest obecnie niemożliwa ze względu na brak prawnych regulacji w tym obszarze – cytuje uzasadnienie Interfax.

Jaki mandat otrzymają ci, którzy się nie przestraszą i nie będą trzymać gotówki w banku? Grzywna wyniesie dwukrotność zgromadzonych – jak czytamy – nielegalnie, środków. Posiadana przez daną osobę gotówka zostanie także skonfiskowana. Nowe przepisy nie odnoszą się tylko do rubli, ale i każdej innej waluty o równowartości miliona rubli (50 000 zł). 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News