Nowy dodatek transportowy na rok 2023 obowiązuje już od 17 kwietnia. Uprawnionych do jego pobrania będzie kilka milionów osób, a pieniądze można odebrać w kilka minut za pośrednictwem dedykowanego portalu. Dodatek może odebrać każdy członek rodziny (w tym dzieci pozostające na utrzymaniu).
Nowy dodatek transportowy już działa

Dodatek transportowy, o którym mówiło się już od jakiegoś czasu, wszedł w życie 17 kwietnia. Osoby o maksymalnym dochodzie 92 tys. złotych rocznie mogą o niego wystąpić online za pośrednictwem dedykowanego portalu.
Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej uruchomiło we Włoszech dedykowaną stronę, na której można ubiegać się o dodatek transportowy. To niezwykle proste rozwiązanie, które powinno być jednym z głównych narzędzi w „walce” o uczynienie naszych miast czystszych i bardziej przyjaznych mieszkańcom. W końcu nie możemy tylko nakazywać i zakazywać (poruszania się benzyną, czy Dieslem), nie dając nic w zamian.
Ministerstwo potwierdziło, że dodatek w wysokości 300 zł ma pokryć całość lub część kosztów biletów miesięcznych. Mogą o niego ubiegać się osoby o maksymalnym dochodzie 92 tys. zł rocznie. Co ciekawe, w ubiegłym roku było to prawie dwa razy więcej. Jednym z celów jest zniechęcenie do korzystania z prywatnych samochodów w ośrodkach miejskich.

Wniosek wypełnia się kilka minut
Pieniądze nie są wypłacane przez pracodawcę czy firmę – można je uzyskać bezpośrednio online. Służy do tego uruchomiona wczoraj, 17 kwietnia, strona internetowa. To ważna zmiana, która ułatwi życie wszystkim podmiotom niebędącym pracownikiem, takim jak na przykład freelancerzy.
Aby uzyskać dodatek, należy zalogować się do portalu, a następnie za pomocą dowodu osobistego podać odpowiednie informacje. Chodzi m. in. o imię i nazwisko, numer NIP, czy całkowity dachów za poprzedni rok. Pozyskany fundusz można wydać w ciągu miesiąca na zakup biletu miesięcznego lub rocznego. Choć można go aktywować później.
Każdy członek rodziny (w tym dzieci pozostające na utrzymaniu), przedstawiając własne oświadczenie, może powtórzyć operację w celu uzyskania własnego imiennego bonu.