Nowe przepisy już weszły w życie. Policja zarekwiruje w tym roku nawet 3500 samochodów

Nowe przepisy już weszły w życie. Policja zarekwiruje w tym roku nawet 3500 samochodów

Nowe przepisy już weszły w życie. Policja zarekwiruje w tym roku nawet 3500 samochodów

Podaj dalej

Nowe przepisy już weszły w życie. Oznaczają, że policja skonfiskuje nawet 3500 samochodów, które następnie trafią na Ukrainę. Nowa inicjatywa wywołuje wśród kierowców spore kontrowersje. 

Przepisy weszły w życie na początku roku

fot. freepik

Nowe przepisy na Łotwie oznaczają, że kierowcy stracą swój samochód, jeśli będą prowadzić po pijaku a alkomat pokaże wynik większy niż 1,5 promila. Samochody te zostaną przekazane armii oraz służbie zdrowia na Ukrainie. 

– Myślę, że wysyłanie samochodów na Ukrainę to dobry pomysł. Nie powinno się prowadzić po spożyciu alkoholu – mówi jeden z kierowców. 

Aby ograniczyć duży problem jazdy pod wpływem alkoholu na krajowych drogach, Łotwa wprowadziła nowe przepisy od tego roku. Każdemu, kto prowadzi pojazd pod wpływem alkoholu i ma we krwi więcej niż 1,5 promila alkoholu, samochód zostanie skonfiskowany na zawsze. 

Początkowo nowe przepisy miały oznaczać, że samochody zostaną sprzedane na aukcji. Władze kraju mieniły jednak zdanie. Zamiast tego samochody będą przekazane i wysłane jako pomoc do Ukrainy. Tam będą wykorzystane zarówno w wojsku jak i przez służbę zdrowia. 

Nie brakuje kontrowersji

wymijanie wyprzedzanie omijanie przepisy ustawa definicja
fot. freepik

Już ponad 200 pijanych kierowców pozbyło się swoich aut, a pierwsze dostawy wyruszają do Ukrainy. Transportami zarządza organizacja Twitter Convoy. Co tydzień otrzymuje ona 24 samochody do przewiezienia na Ukrainę. – Nikt nie spodziewał się, że będzie aż tyle aut od pijanych kierowców. Nie mogą ich sprzedawać w takim tempie, jakim ludzie piją. Stąd pomysł, aby wysyłać je na Ukrainę – powiedział założyciel Twitter Convoy. 

Łotwa ma jeden z najwyższych wskaźników jazdy pod wpływem alkoholu w Europie. Co roku pojawia się około 3500 przypadków poważnej jazdy pod wpływem alkoholu. Decyzja o wysłaniu samochodów na Ukrainę nie jest jednak całkowicie pozbawiona kontrowersji. Jak donosi Reuters, jeden z właścicieli przyczepił do swojego zajętego pojazdu rosyjską flagę. Około 1/4 ludności Łotwy to etniczni Rosjanie. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News