Nowe przepisy dot. przejrzystości cen paliw. Stacje będą wyświetlać dwie ceny dla kierowców

Nowe przepisy dot. przejrzystości cen paliw. Stacje będą wyświetlać dwie ceny dla kierowców

paliwo-benzyna-olej-napedowy-niedobor

Podaj dalej

Rząd wydaje rozporządzenie w sprawie kosztów i cen, jakie kierowcy płacą za paliwo. Obowiązek wyświetlania cen pojawi się na drogach, a jeśli stacje nie będą się do niego stosować, będą musiały zawiesić swoją działalność nawet na 90 dni. Oznacza to, że na pylonach pojawią się teraz dwie ceny. 

Dwie ceny za jedno paliwo

Od poniedziałku paliwo w górę
fot. freepik.com – maxlupascu

Rozporządzenie nosi tytuł „Zasady dotyczące przejrzystości cen paliw oraz wzmocnienia uprawnień kontrolnych i sankcjonujących Gwaranta Ceny”. Włoski rząd po zlikwidowaniu obniżek akcyzy podejmuje szereg działań, aby ułatwić kierowcom sytuację z kosztami paliwa. Rada Ministrów, zakończona wczoraj późnym wieczorem, zatwierdziła nowy zapis. Wprowadza on elementy przejrzystości na korzyść konsumentów. 

W tekście przewidziano „obowiązek podmiotów sprzedających paliwo silnikowe do użytku cywilnego społeczeństwu w zakresie informowania o pobieranej cenie sprzedaży”. Ceny, które będą obliczane przez Ministerstwo, będą publikowane codziennie jako „średnia cena” na ich stronie internetowej. 

Stacje będą publikować na swoich pylonach dwie ceny za paliwo – cenę średnią i cenę sprzedaży. W przypadku naruszenia tego przepisu przewidziane są sankcje. W przypadku ponownego wystąpienia działalność może zostać zawieszona na minimum tydzień i maksymalnie 90 dni. Specyficzny standard określi pułap dla dostawców na autostradach. 

Po ile paliwo po świętach?
fot. freepik.com – irenemiller

Liczne kontrole, a także wznowienie bonu

W celu „nadzorowania i tłumienia zachowań spekulacyjnych w zarodku” Guardia di Finanza będzie współpracować z podmiotem pełniącym funkcje kontrolne i weryfikacyjne. Wszystko po to, aby przeprowadzać jak największą liczbę kontroli. Z tego samego powodu w ramach Urzędu Antymonopolowego zostanie powołana komisja szybkiego ostrzegania cenowego. 

Rada Ministrów zatwierdziła również rozporządzenie, które odnawia bony paliwowe na pierwszy kwartał 2023 roku. Ich maksymalna wartość wyniesie 200 euro na pracownika. „Bony nie będą przyczyniać się do tworzenia dochodu pracownika”.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News