Już wkrótce wejdą w życie nowe przepisy dotyczące jazdy lewym pasem, a kierowcy będą musieli zmienić swoje przyzwyczajenia. Nowa ustawa ma na celu karanie kierowców, którzy spędzają za dużo czasu na lewym pasie bez zamiaru wykonania manewru wyprzedzania. Przepisy będą obowiązywały jednak tylko na niektórych rodzajach dróg.
Nowe przepisy dla jazdy lewym pasem

Ciągła jazda lewym pasem jest niezgodna z przepisami. Ta część drogi służy bowiem tylko do wykonywania manewru wyprzedzania. Oznacza to, że kierowca, po wyprzedzeniu danego pojazdu, powinien wrócić na prawy pas i kontynuować na nim swoją jazdę. Choć przepisy te istnieją już od dawna, nie jest łatwo je egzekwować.
Nowa ustawa na Florydzie ma to zmienić. Przepisy złożone niedawno w Senacie Florydy przez przedstawicielkę Jennę Persons-Mulicką będą dążyć do tego, aby jazda lewym pasem na niektórych autostradach bez zamiaru wyprzedzania innego pojazdu była karalna.
House Bill 421 ma na celu zakazanie „kierowcom ciągłego prowadzenia pojazdu silnikowego na najbardziej wysuniętym lewym pasie niektórych dróg”. Narzędzie egzekucyjne, które można stosować przeciwko powolnym, nierozważnym kierowcom, będzie dobrodziejstwem dla szybciej poruszających się pojazdów.
Policja będzie mogła łatwiej wystawić mandat

W rozmowie z Action News Jax, kilku kierowców powiedziało, że zaaprobowali projekt ustawy, który ich zdaniem sprawi, że jazda po autostradzie będzie bardziej płynna. Inni byli jednak mniej pewni proponowanej reguły. Policja już dziś może wystawiać mandaty kierowcom, którzy nie usuwają się z drogi szybszym pojazdom. Jeden z kierowców nie był zadowolony mówiąc, że „mamy zbyt wiele przepisów”.
Chociaż ta nowa ustawa zawiera pewne wskazówki dotyczące sposobu jej egzekwowania, jej zastosowanie prawdopodobnie nadal będzie zależało od uznania funkcjonariuszy. Ustawa określa, że ta nowa zasada dotyczy tylko dróg wielopasmowych z ograniczeniem prędkości większym niż 65 mil na godzinę (105 km/h) i wymienia wyjątki dla pojazdów uprzywilejowanych i ciężarówek zaangażowanych w utrzymanie drogi.

Podobnie jak w przypadku innych przepisów ruchu drogowego, kierowcy, którzy naruszyli ten przepis, zostaną ukarani wykroczeniem drogowym niezwiązanym z przestępstwem oraz grzywną, która może się różnić w zależności od specyfiki wykroczenia i agencji wystawiającej mandat.
Jeśli ustawa wejdzie w życie, zacznie obowiązywać od 1 stycznia 2024 r.