Nowe oszustwo "na prawo jazdy". Kierowcy tracą nawet 440 zł co 3 lata - zachowaj czujność!

Nowe oszustwo "na prawo jazdy". Kierowcy tracą nawet 440 zł co 3 lata - zachowaj czujność!

prawo jazdy egzamin

Podaj dalej

W sieci pojawił się nowy sposób wyłudzania pieniędzy „na prawo jazdy”. Oszuści żerują na kierowcach chcących przedłużyć swoje prawo jazdy, a straty mogą wynieść nawet 440 zł co 3 lata. Brytyjska agencja DVLA apeluje do kierowców w wieku 70+ aby zachowali szczególną czujność. 

Nowe oszustwo na prawo jazdy

Polskie Prawo Jazdy

DVLA wzywa kierowców w wieku 70 lat i starszych, aby byli czujni i nie dali się „nabrać” na nowe oszustwo na prawo jazdy. Ponad 800 kierowców zgłosiło już witryny pobierające wysokie opłaty za swoje nielegalne usługi. 

Wiele z tych witryn pojawia się wysoko w wyszukiwaniach Google, co skutkuje dziesiątkami kierowców nieumyślnie korzystających z witryn innych firm. Myślą, że mają do czynienia z rządową stroną dotyczącą przedłużenia prawo jazdy. Agencja przypomina, aby zawsze korzystali bezpośrednio z oficjalnej strony rządowej gov.uk, aby uniknąć naliczenia dodatkowych opłat. 

Nowe opublikowane dzisiaj dane pokazują, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy DVLA otrzymała powiadomienia od 803 kierowców. Niepotrzebnie rozstali się oni ze swoimi pieniędzmi, aby odnowić prawo jazdy w wieku 70 lat za pośrednictwem strony internetowej strony trzeciej. 

prawo jazdy wymiana

Korzystaj tylko ze stron rządowych

Część z tych witryn pobierają opłatę manipulacyjną w wysokości 81 funtów (440 zł) za przedłużenie dokumentu. Witryny pobierają te pieniądze za przekazanie wniosku do DVLA, ale witryny te nie mają żadnego związku z rządową agencją. Wnioski te nie będą przetwarzane szybciej, niż te złożone oficjalną drogą. 

Julie Lennard, dyrektor naczelny DVLA:  Kierowcy, którzy chcą odnowić swoje prawo jazdy w wieku 70 lat i więcej, powinni korzystać z naszej usługi online. Jest ona bezpieczna, bezpłatna, a także najszybsza i najłatwiejsza. Klienci zwykle otrzymują swoje prawo jazdy w ciągu zaledwie pięciu dni. Zawsze pamiętajcie, aby używać gov.uk podczas korzystania z dowolnej z wielu usług internetowych DVLA. Kiedy kierowca kończy 70 lat, musi odnawiać swoje uprawnienia do kierowania co trzy lata. DVLA wysyła kierowcom przypomnienie 90 dni przed wygaśnięciem ich prawa jazdy. Najszybszym sposobem jego odnowienia jest udanie się na gov.uk. Usługa jest szybka, łatwa w użyciu, dostępna 24 godziny na dobę i 365 dni w roku. I jest bezpłatna. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News