Nowe obowiązkowe wyposażenie samochodu! Kierowcy muszą wymienić swoje trójkąty ostrzegawcze

Nowe obowiązkowe wyposażenie samochodu! Kierowcy muszą wymienić swoje trójkąty ostrzegawcze

trojkat-ostrzegawczy-wyposazenie-samochodu-2

Podaj dalej

Kto mógłby się spodziewać, że coś tak sprawdzonego przez lata, jak trójkąt ostrzegawczy, nagle przestanie się sprawdzać? Wymiana ma swoje zalety, ale nie jesteśmy przekonani, czy kierowcy szybko przystosują się do nowych przepisów. Nowe wyposażenie oznacza wymianę starych trójkątów ostrzegawczych. 

Nowe wyposażenie samochodu

trojkat-ostrzegawczy-wyposazenie-samochodu-2
fot. freepik

Pierwszy kraj europejski zakazał używania trójkątów ostrzegawczych. To wyposażenie naszego samochodu istnieje od bardzo dawna, ale najwyraźniej i tu musimy spodziewać się poważnych zmian. Trójkąt służy do ostrzegania innych kierowców o stojącym na drodze samochodzie lub innym niebezpieczeństwie. Problemem jest jednak jego ustawienie. 

Aby zrobić to zgodnie z przepisami w Polsce trzeba oddalić się od samochodu na 50 metrów, a na autostradzie nawet na 100 metrów. Szczególnie w tym drugim przypadku wiąże się to z dużymi niebezpieczeństwami. Ponadto, wielu kierowców nie wie jak właściwie ustawić trójkąt, więc może to generować kolejne niebezpieczeństwa. 

Umieszczenie trójkąta ostrzegawczego, który stanowi wyposażenie naszego samochodu, jest zatem obowiązkowe. Jeśli tego nie zrobimy, otrzymamy mandat. Mimo to wiele osób nie korzysta z trójkąta ostrzegawczego.

trojkat-ostrzegawczy-wyposazenie-samochodu-2
fot. Osram

Trójkąt ostrzegawczy odchodzi do lamusa

W Hiszpanii postanowili rozwiązać te problemy – od lipca 2021 roku istnieje tam możliwość wymiany trójkąta ostrzegawczego na lampę ostrzegawczą homologowaną zgodnie z regulaminem V16. Jest to żółto-pomarańczowe światło ostrzegawcze, które umieszcza się na dachu nieruchomego pojazdu za pomocą magnesu. Światło obraca się o 360 stopni i jest widoczne z odległości nawet kilometra. 

Od 2026 roku taka lampa będzie stanowić już obowiązkowe wyposażenie samochodu. Oznacza to, że tradycyjne trójkąty będą zakazane. A do tego czasu można używać obu form ostrzegania. Dodatkowo lampka będzie obowiązkowo podłączana do internetu i w ciągu 30 sekund prześle władzom niezbędne dane o miejscu postoju samochodu. 

trojkat-ostrzegawczy-wyposazenie-samochodu-2
fot. Osram

W kolejnych latach system będzie udoskonalany, aby przejście na światła ostrzegawcze V16 było jak najłatwiejsze. Ponadto można założyć, że producenci samochodów i ich dealerzy również wykorzystają najbliższe trzy lata na wprowadzenie zmian w swoich ofertach. Hiszpańscy nabywcy używanych samochodów będą musieli pamiętać, że przepisy nie są jednolite w całej Unii Europejskiej. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News