Nowa naklejka na szybę obowiązkowa od stycznia. Kosztuje 15 zł, a wielu kierowców wciąż jej nie ma

Nowa naklejka na szybę staje się obowiązkowa od stycznia tego roku w większości dużych miast, jednak kierowcy wciąż jej nie mają. Zakupy na ostatnią chwilę wiążą się z ogromnym ryzykiem, a oszuści jak zwykle zwęszyli okazję. To tylko pokazuje, jak bardzo musimy uważać w dzisiejszych czasach kupując cokolwiek za pośrednictwem internetu. Kierowcy zostali już oszukani na łączną sumę 50 000 zł, choć sama naklejka kosztuje zaledwie 15 zł. 

nowa-naklejka-na-szybe-za-15-zl
Podaj dalej

Nowa naklejka wywołuje sporo problemów

Wprowadzona po razu pierwszy w 2017 roku w Paryżu naklejka „Crit’Air” staje się obowiązkowa w większości dużych miast we Francji. Wszystko za sprawą mnożenia się stref niskiej emisji (ZFE), z generalnym zakazem wjazdu pojazdów do centrów miast. 

nowa-naklejka-na-szybe-za-15-zl

Po zaostrzeniu tych przepisów 1 stycznia w wielu miastach, naklejka stała się obowiązkowa dla setek tysięcy kierowców. Ci masowo zamawiali swoje naklejki w internecie w ostatnich tygodniach. Trend ten nie umknął oszustom, którzy chcą uzyskać dane bankowe swoich ofiar. 

Przypadki nadużyć finansowych mnożyły się, a przede wszystkim cały czas nabierały tempa. To tylko pokazuje, jak bardzo ostrożnym trzeba być przy zakupach online. Szef Służby Analizy Strategicznej ds. Przestępczości Zorganizowanej powiedział, że w całym roku 2020 i 2021 zgłoszony 43 próby wyłudzenia. W 2022 r. było to już 56, w tym od lipca do grudnia aż 38.

Podczas zakupów online ostrożność wskazana

samochód elektryczny dźwięk głośniki
Pixabay

Aby osiągnąć swój cel, oszuści stworzyli fałszywe witryny, korzystając z kodów wizualnych Ministerstwa. Aby zwabić tam swoje ofiary, czasami udaje im się być dobrze umieszczonym w wynikach wyszukiwania i wysyłać masowo SMS-y i e-maile z odsyłaczami do fałszywych stron. Do tego rzecz jasna alarmujące wiadomości, aby skłonić ludzi do jak najszybszego zakupu za pośrednictwem ich strony. Praktyka ta nazywana jest phishingiem i trzeba być na nią bardzo wyczulonym. 

Ponieważ naklejka jest płatna, oszuści mogą uzyskać dane bankowe. Wykorzystują dane podane przez ofiary do kontaktu telefonicznego, podszywając się pod bankiera, który rzekomo wykrył oszustwo. Dzięki temu uzyskują jeszcze większą ilość informacji bankowych. Ofiary zostały oszukane już na ponad 10 000 euro. 

Naklejka Crit’Air jest obowiązkowa w największych miastach we Francji i kosztuje 15 złotych. Tylko jedna oficjalna strona pozwala na jej zakup. Jeśli więc w najbliższym czasie wybierasz się do Francji, uważaj aby nie zakupić swojej naklejki przez fałszywą stronę. 

Przeczytaj również