Nie przechowujesz paragonów za wymianę oleju silnikowego? Możesz zapłacić za to nawet 40 tys. złotych

Nie przechowujesz paragonów za wymianę oleju silnikowego? Możesz zapłacić za to nawet 40 tys. złotych

olej-silnikowy-paragon-wymiana

Podaj dalej

Głęboko w instrukcji obsługi niektórych samochodów można znaleźć wiersz, mówiący o tym, że usługi konserwacyjne i przechowywanie dokumentacji jest obowiązkiem właściciela. Okazuje się, że jeśli nie masz paragonów za wymianę oleju silnikowego, możesz wpaść w niemałe tarapaty. 

Wymieniasz olej silnikowy? Zostaw paragon!

Przekonała się o tym na własnej skórze właściciela Hyundaia Genesis z 2015 roku. Pod koniec lipca jej samochód zaczął wydawać dziwne dźwięki. Kiedy zjechała z autostrady, silnik po prostu się wyłączył. Na szczęście udało jej się ponownie uruchomić samochód i dotrzeć do domu syna. Stamtąd jednak samochód musiał pojechać już dalej na lawecie. 

olej-silnikowy-paragon-wymiana
fot. freepik

Na nieszczęście dla kobiety, przedstawiciel dealera poinformował ją, że samochód potrzebuje nowego silnika. Jednakże, ponieważ miał na liczniku 146 450 km, może być objęty gwarancją Hyundaia. 

– Pan powiedział, że samochód wygląda na taki, o który dbałam. I że był na gwarancji, a było już kilak samochodów, które miały podobny problem. Powiedział, że może minąć tydzień lub dłużej, zanim zajmą się moim samochodem. NIe było to dla mnie żadnym problemem – powiedziała kobieta. 

Zaczęły się schody

Wkrótce potem odebrała jednak kolejny telefon, który znacznie skomplikował sprawę. Przedstawiciel poprosił ją o rachunki i paragony za wymiany oleju silnikowego w samochodzie. 

– Powiedziałam serwisantowi, że olej silnikowy był wymieniany, ale nie mamy rachunków. Nie jeździmy tylko do jednego serwisu, a samochód mamy od 7 lat. 

Kobieta poprosiła przedstawiciela, aby sprawdził naklejkę na przedniej szybie, która wskazywała na kolejną wymianę. Powiedział, że spróbuje złożyć roszczenie gwarancyjne bez paragonów za olej silnikowy. Kilka dni później okazało się jednak, że prośba została odrzucona. 

Hyundai nie wymieni silnika

Hyundai odmówił wymiany silnika, ponieważ jak mówią, brud pod silnikiem sugerował, że olej silnikowy nie był wymieniany regularnie. Jednak nie zawsze jest to takie proste. Jak zauważył jeden z techników Toyoty, nawet jeśli wymieniasz olej silnikowy tak często, jak sugeruje producent, może nie być to wystarczające. 

Kobieta za wymianę silnika będzie musiała zapłacić minimalnie 8000 dolarów. – Kupiliśmy Hyundaia ze względu na ich rozsądną cenę oraz fakt, że nie mieliśmy z nimi problemu i mają długą gwarancję – dodała kobieta. – Nigdy w życiu nie kupię kolejnego Hyundaia. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News