Można? Można! Nawet 35 000 zł dopłaty od rządu na zakup nowego Diesla czy benzyny!

Można? Można! Nawet 35 000 zł dopłaty od rządu na zakup nowego Diesla czy benzyny!

Podaj dalej

W ostatnim czasie bardzo dużo mówi się o dopłatach rządowych do samochodów elektrycznych. A co, jeśli można by wziąć kasę od rządu na zakup nowej benzyny lub silnika typu Diesel? Taki wariant będzie testowany już od 1 marca tego roku. Wydaje się, że to genialne rozwiązanie pozwoli w dużo łatwiejszy sposób zmniejszyć emisje szkodliwych substancji. Jednakże, nie chodzi tu wcale o samochody elektryczne. 

Diesel i benzyna – dużo taniej!

diesel niemieckie

Spójrzcie sami – dopłaty do elektryków nie mają większego sensu. Zainteresowani ich kupnem są tylko nieliczni, a nawet po rządowych dopłatach, samochód elektryczny wciąż jest bardzo drogi. A co, jeśli można by wziąć pieniądze na zakup nowej benzyny czy silnika typu Diesel? Wszak są one dużo mniej trujące od 15-letnich używanych strupów. 

Takie rozwiązanie będzie testowane przez najbliższe dwa lata we włoskiej Lombardii. W zależności od tego, jaki samochód będziesz chciał kupić, możesz dostać od 2000 do 8000 euro (9000 – 35 000 zł) na zakup nowego auta. Wpływ na wysokość dofinansowania będzie miała też decyzja o złomowaniu starego samochodu. 

Środki przeznaczone na dwuletni okres 2021-2022 wynoszą 36 mln euro (161 mln zł). To aż dwukrotność kwoty przewidzianej na premie w latach 2019-2020. 

kierowanie stacja diesel

Ale jak to? Pieniądze na Diesla?

Pieniądze na zakup benzyny czy samochodu z silnikiem typu Diesel będą dostępne od 1 marca dla mieszkańców Lombardii. Co trzeba zrobić? Zarejestrować się na specjalnej stronie internetowej i poprosić o ulgę. Pieniądze „otrzymamy” bezpośrednio w momencie zakupu u dealera. Ten otrzyma zwrot kosztów bezpośrednio od regionu. 

W przypadku wszystkich typów samochodów – hybrydy, benzyny, Diesla, LPG, czy CNG, zachęta będzie wynosić od 2000 do 5000 euro (9000 – 22 000 zł). Wszystko zależeć będzie od normy emisji spalin i poziomu CO2 zatwierdzonego przez rząd. 

Audi diesel

Regionalne zachęty zadziałają razem z zachętami państwowymi. Te z kolei wynoszą 8000 euro + 2000 euro (44 000 zł). Oznacza to, że mieszkańcy Lombardii będą mogli zezłomować stary samochód i kupić elektryka uzyskując łączny rabat (region + państwo) 18 000 euro! To aż 80 000 złotych. 

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News