Morawiecki zapowiada tani węgiel. Rząd wprowadzi nowy program dopłat - wiemy kiedy obniżka cen!

Morawiecki zapowiada tani węgiel. Rząd wprowadzi nowy program dopłat - wiemy kiedy obniżka cen!

diesel premier morawiecki

Podaj dalej

Już nie tylko benzyna i Diesel rujnują budżety polskich gospodarstw. Od kilku miesięcy węgiel również drożeje, a jego ceny są dziś niezwykle wysokie. Za tonę trzeba zapłacić nawet 3000 zł. Albo po prostu węgla brakuje. Premier Mateusz Morawiecki podczas dzisiejszej wizyty na Śląsku odpowiedział na pytania dziennikarzy dotyczące planów i obniżenia cen węgla. 

Węgiel będzie w Polsce dużo tańszy – wiemy od kiedy

węgiel morawiecki cena tona
fot. pixabay

Choć do okresu grzewczego pozostało jeszcze kilka miesięcy, węgiel nie schodzi z ust wielu Polaków. Surowiec ten podrożał do kosmicznych wartości, a wielu z nas już po prostu na niego nie stać. 

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział, że rząd pomoże Polakom i węgiel będzie dostępny dla wszystkich. 

Mateusz Morawiecki:To najważniejsze pytanie dla wielu Polaków, jak zatrzymać ceny węgla. Jak zrekompensować wysokie ceny? Pani minister Anna Moskwa i Jacek Sasin budują już program, które będzie gwarantował, że ceny węgla będą dla Polaków cenami sprzed gwałtownej zwyżki cen. To niezwykle ważne zarówno dla obywateli, którzy z węgla czerpią swoje ciepło, ale także dla mniejszych ciepłowni samorządowych. 

Węgiel na chwilę obecną jest towarem nie tylko bardzo drogim, ale i trudno dostępnym. Również nad tym problemem pochyli się rząd. 

paliwo morawiecki rzad
gov.pl

Szereg rozwiązań na drogi węgiel

– Chcemy żeby ten program był gotowy najpóźniej od sierpnia. To właśnie wtedy zwykle Polacy zaczynali kupować węgiel na dużą skalę na jesień i zimę. Do tego czasu będziemy gotowi. Zwiększamy wydobycie w kopalniach w Polsce, ale i ściągamy miliony ton z innych krajów. Bardzo ważne będą też mechanizmy dystrybucji, na posiedzeniu Rady Ministrów ustaliliśmy, aby każdy mógł kupić węgiel blisko swojego miejsca zamieszkania. To jeden z priorytetów naszego rządu. 

Premier Morawiecki odniósł się także do głosów, jakoby cena węgla mogła być regulowana przez rząd. – To słowo można bardzo szeroko interpretować. Raczej chcemy w tym sezonie jednorazowo, aby poszczególne kategorie gospodarstw mogły kupować po cenach, które są dla nich możliwe do zrealizowania. Nie chcemy programy, który będzie ludziom bardziej majętnym finansować węgiel. Dlatego zaproponujemy ceny w zależności od dochodu na członka rodziny. Będziemy refinansować różnice lub całą cenę względem tych cen, które były kilka miesięcy temu przed gwałtowną podwyżką cen węgla na rynkach światowych.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News