Mercedes TYDZIEŃ TEMU: kończymy produkcję V8! Mercedes DZIŚ: będziemy produkować, ale je oddamy (????)

Mercedes TYDZIEŃ TEMU: kończymy produkcję V8! Mercedes DZIŚ: będziemy produkować, ale je oddamy (????)

Mercedes logo

Podaj dalej

Dokładnie tydzień temu Mercedes poinformował, że przestanie montować silniki V8 do swoich samochodów. Taka sytuacja będzie miała miejsce przynajmniej do 2023 roku, a jedynym wyjątkiem miała być S Klasa i Maybach. Okazuje się jednak, że silniki V8 od dywizji AMG będą wciąż produkowane. Trafią po prostu do innych samochodów. 

W jaką grę gra Mercedes?

Wiadomość o zawieszeniu przez Mercedesa sprzedaży większości swoich samochodów z silnikiem V8 na rok modelowy 2022 trafiła do prasy tydzień temu. Ze wstępnych informacji nie wiedzieliśmy jednak, jaki los czeka Astona Martina. Ten od dłuższego czasu korzysta z silników Mercedes AMG V8. 

Zdecydowana większość produktów brytyjskiego producenta napędzana jest 4-litrowym silnikiem V8 z podwójnym turbodoładowaniem. AMG nadało mu oznaczenie M 177 i jest to jeden z silników, który wycofał Mercedes. Ponieważ AMG stara się wyposażać samochody we własne silniki, stawiało to pod znakiem zapytania dostawę V8 dla Astona Martina. 

Jak dowiaduje się jednak portal Car and Driver, sytuacja w Astonie Martinie jest dużo lepsza niż w Niemczech. 

Aston Martin nie musi się martwić

– Aston Martin potwierdza, że nie ma to wpływu na dostawy silników V8 dla Astona Martina AG – powiedział rzecznik Astona dla Car and Driver. 

A zatem pojazdy Astona z napędem AMG – Vantage, DB11 i DBX – będą kontynuowane bez żadnych przerw. To oczywiście świetna wiadomość dla Astona Martina i wszystkich zamożnych ludzi, którzy zamierzają go kupić. Ale dlaczego Mercedes nie umieści tych silników w swoich samochodach? 

Oczywiście, niemiecka firma nie jest całkowicie poza grą jeśli chodzi o V8 w 2022. Wspomnieliśmy już o S Klasie i Maybachu. Ale całkiem możliwe, że uda mu się również włożyć te silniki do AMG GT Coupe i Roadster. Te samochody korzystają z tej samej jednostki napędowej, która ponoć nie jest objęta problemami z dostawami półprzewodników. W miarę upływu czasu pewnie dowiemy się jeszcze czegoś w całej tej historii.

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News