Masz używaną benzynę lub Diesel? No to masz problem - samochód już wkrótce tylko dla najbogatszych!

Masz używaną benzynę lub Diesel? No to masz problem - samochód już wkrótce tylko dla najbogatszych!

uzywana-benzyna-lub-diesel-zarobisz-kupe-siana

Podaj dalej

Jeszcze do niedawna można było wytłumaczyć słabe liczby sprzedażowe niedoborem części i problemami w łańcuchu dostaw. Nowe dane pokazują jednak, że problem jest dużo, dużo bardziej złożony. Sprzedaż używanych benzyniaków i samochodów typu Diesel spadła na łeb na szyje, a to powoduje ogromne zmartwienie wśród kierowców. 

Używana benzyna czy Diesel

uzywana-benzyna-lub-diesel-zarobisz-kupe-siana
fot. Skoda

Sprzedaż samochodów benzynowych i typu Diesel spada gwałtownie i spada wszędzie. Kilka dni temu Eurostat opublikował nowe dane o inflacji w Europie. W lipcu wzrosła ona do 8,9 procenta w krajach Unii Europejskiej z 8,6 procenta, które mieliśmy jeszcze w czerwcu. Na pierwszy rzut oka nie wygląda to aż tak niepokojąco. 

Są jednak kraje – jak Polska – gdzie ta inflacja wynosi dużo więcej. Oczywiście, średnia pensja także rośnie, ale daleko jej do tempa wzrostu inflacji. Większość ludzi musi pogodzić się z niższymi pensjami, za które mogą kupić mniej. 

Wystarczy zerknąć na Wielką Brytanię, gdzie inflacja 9,1 procenta nie wydaje się być aż tak wysoka. Jednakże, jak na standardy królestwa na wyspach, to niespotykane liczby. Tak wysokiej inflacji nie było tam od 40 lat. 

nowe-przepisy-unia-benzyna-diesel
fot. Skoda

Samochód tylko dla najbogatszych

Ceny wszystkiego zaczynają więc gwałtownie rosnąć. Ponadto, przed nami sezon grzewczy, więc to kryzys energetyczny jest teraz najważniejszy dla naszych portfeli. Wzrost cen będzie się utrzymywał. Co ciekawe, w samej Wielkiej Brytanii sprzedano w drugim kwartale o prawie pół miliona mniej używanych samochodów benzynowych i typu Diesel. 

Dane z UK potwierdzają tym samym doniesienia o ogromnym spadku zainteresowania samochodami używanymi. To, że ludzie mają coraz mniej pieniędzy na nową benzynę czy Diesel, to fakt. W efekcie popyt zaczyna spadać. 

Rosnące ceny samochodów muszą wypchnąć z rynku sporą część kupujących. A im nowe samochody będą droższe (a będą), tym droższe będą samochody używane. Z jednej strony możemy się cieszyć, że nasza używana benzyna czy Diesel rośnie na wartości. A z drugiej, co z tego, skoro nikt tego samochodu od nas nie kupi?

Przeczytaj również

Redakcja WRC News

Redakcja WRC News